Yalovalı öğrenciler termal otelin mutfağında pastacılık eğitimi alıyor

Yalova’da darülfünun ve lisede ait alanlarda tahsil gören öğrencilere termal otelde kılgısal pastacılık eğitimi veriliyor.

Yalova Üniversitesinin da desteklediği projeyle öğrenciler pasta üretimi ve süslemesine dair birçok bilgiyi işbaşı eğitimi ile pekiştiriyor.

Öğrenciler, Yalova Termal’birlikte düzenlenen yetişek programında, pastaların pişim, saklama ve tüketim aşamalarına dair birçok bilgiyi işbaşı eğitim ile öğreniyor.

Proje kapsamında öğrencilere vukuf ve birikimlerini aktaran proje koordinatörü Süleyman Küfür, yaptığı açıklamada, eskimemiş uygulayım bilimi üretim malzemeleri ve mutat yöntemlerle üretimin yapım aşamalarını detaylarıyla anlattıklarını bildirdi.

Sütlü tatlılar ve keklerin yapımını öğrettiklerini belirten Sövme, “Bu eğitimin yeryüzü kebir konusu, öğrencilerimizle bu mesleğin devamlılığını ulaşmak ve tike, pişirim ve tadım aşamalarının önemine vurgu beğenmek. Ürünlerin hıfız koşulları, pişirme ve istihsal aşamalarına dayalı vukuf ve birikimlerimizi öğrencilerimize aktarıyoruz. Hedefimiz bu eğitimi devlet geneline ulaştırmak.” dedi.

Proje yöneticisi Rahmi Çağrı Kaya ise öğrencilere pastacılık sanatı, tike teknikleri üzerine işbaşı eğitim programı düzenlediklerini bildirerek, “Amacımız sektörde yetişen bakir arkadaşlarımızı bilinçlendirerek sektöre kazandırmak.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Taha Yüksel Delen üstelik okulda yaptıkları nazari ve aplikasyon derslerin dışında bu asıl eğitimlerle kendilerini geliştirdiklerini belirtti.

Eğitim programına katılan öğrencilerden Alem Koç, “Aldığımız eğitimlerin ve derslerin birlikte mütenevvi nazari eğitimlerin önemini biliyoruz. Bizlere bu yetişek imkanı üzere emeği geçenlere teşekkürname ederim.” diyerek konuştu.

Share: