Reisicumhur istek vermişti, ilk adımı atıldı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının ardından, önce kadem Kocaeli’nde atıldı. Dilovası ilçesine Hakkari’den gelen 21 mektepli, Kocaeli, Bursa, İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezerek hikmet sahibi olacak.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının arkası sıra, önce girişim Kocaeli’nde atıldı. Dilovası Belediyesi ve Dilovası İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü eliyle gerçekleştirilen ‘Gönülden Gönüle’ projesi çerçevesinde Hakkari’den 21 öğrenci Kocaeli’ye getirildi. Öğrencileri karşılayan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, kahvaltı programında tıpkısı araya geldi. Başkan Şayir, öğrencilerle arkadaşça ettikten bilahare onların sorularını yanıtladı. Proje çerçevesinde öğrenciler, Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini gezerek, buralardaki tarihi ve kültürel mekanlar için yerinde bilgelik sahibi olacak. Başkan Şayir, böyle fena hâlde benzeri projeye öncülük ettikleri amacıyla mutlu olduklarını dile getirirken, projeyi devam ettirmek istediklerini söyledi.

“Tarihimizle, kültürümüzle bire bir bütün olan bayrı bire bir milletiz”

Bugün çokça coşkulu olduklarını kaydeden Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan KYK yurtlarıyla ilgili açıklamasında ‘Gönül köprüleri kurun’ demişti. Tıpkısı zamanda 18-25 yaş arası kardeşlerimizin Türkiye’nin temas ilinde KYK yurtlarında ücretsiz konaklayacaklarını söylemişti. Biz kendilerinin çağrılarını kaime kendisine algılayıp serian acul benzeri şekilde hizmete giriştik. Bu projeye biz önderlik yarmak istedik. Bu proje neticesinde kardeşlerimizle buluştuk. 21 kıta kardeşimizi buraya nida edip, onları burada ağırladık. Çokça mutluyuz. İnşallah bunun devamı gelecek. Tığ de o bölgeye gidip gezmiş olacağız. Tarihimizle, kültürümüzle ayrımsız hep olan bayrı ayrımsız milletiz. Biz kardeşlerimizle Bursa’yı, Kocaeli’yi, İstanbul’u, tarihi yerlerimizi gezeceğiz. Elhasıl Marmara’yı gezeceğiz. Komple meşgul biraz periyot olacak. İnşallah gayrı illerden bile devamı gelecektir. Dünden beri heyecanlıyız, heyecandan uyuyamadık. Çokça değişik tıpkı kalp, yaşanması gerekiyormuş. İyi kim da bu çağrıyı çabucacık hayata geçirmişiz. Kamu uray başkanlarına kaynak ediyorum. Kardeşlerimizin heyecanları bizleri henüz birlikte motive etti. İnşallah tığ bu umu köprülerini daha bile çoğaltacağız. Acilen aceleten her kamer fora etmek istiyoruz” dedi.

“Tarihi ve kültürel yapıları durumunda rüyet fırsatı bulacağız”

Hakkari Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü’nde Gençlik Lideri Tansu Çipo ise “Bugün burada 20 öğrencimle alay malay Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini müracaat etmek için geldik. Aslında Dilovası Belediyesi ve Toyluk ve Spor İlçe Müdürlüğünün yapmış olduğu ‘Gönül Köprüsü’ projesiyle öğrencilerimizi getirdik. Bize sunmuş oldukları bu sunturlu imkanlardan yağlık teşekkür ediyoruz. Zaman Ormanya gezisi ile başlıyoruz. Tarihi, kültürel, sanatsal alanları gezeceğiz. Daha sonraları İstanbul programında Ayasofya Camisi, Eyüp Hükümdar Türbesi kadar yerlerde öğrencilerimizle alay malay koridor geçireceğiz. Akıbet durağımız olarak da Bursa’ya geçeceğiz. Orada de türlü tarihi ve kültürel yapıları durumunda müşahede fırsatı bulacağız. Katkılarından ufuk emeği sabık herkese çok teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

“Buranın kültür zenginliklerini çok merak ediyoruz”

Geziye katıldıkları amacıyla çokça heyecanlı olduklarını belirten öğrencilerden Necla Türam de “Öncelikle bizlere bu iyicene geziyi düzenledikleri üzere çok teşekkürname ederiz. Bizleri çokça adamakıllı ağırladılar. Seçkin şeyden haddinden fazla memnun kaldık. Allah razı olsun. Buranın firez zenginliklerini çok nikbet ediyoruz. Buradan Kocaeli’ye gideceğiz, müzeleri göreceğiz. Oraları elde etmek üzere çok sabırsızlanıyorum, haddinden fazla heyecanlıyım” şeklinde konuştu.

Kültürel ve tarihi değerleri bellemek için geldiklerini dile getiren Ferişte Özer ise “Kültürel, tarihi değerlerimizi hıfzetmek için geldik. Bu geziyi bize sundukları için Dilovası Şehremini ve Gençlik, Spor Müdürlüğüne çok teşekkürname ederiz. Çok heyecanlıyım. Kültürel mirasımızı öğreneceğimiz amacıyla çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: