Terör örgütü PKK’ya başkaldırıcı ailelerin uşak nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’üstelik yurt eylemi başlatan ailelerin destani direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı enik nöbetinde 4 yılda seçme dönme yapılan çağrılar sonucu 37 teşekkül mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’dahi, oğlunun HDP’liler yoluyla dağa kaçırıldığını argüman eden esas Hacire Akar, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’bile yerleşme eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban doğramak için başlattığı azimli uğraş sebebiyle 24 Ağustos 2019’dahi evladına kavuştu. Akaret’ın azimli eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’dahi bir nice aileye cesaret ve düş oldu. Bu külhanbeyi duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’dahi HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı evlat nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yönetmek talip ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen değişik ailelerin de katılımıyla sayı her sabık dönme artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına ittihat etmek üzere sürdürdükleri azimli duruşlarıyla HDP memleket binası önünden ayrılmayan asıl ve babalar, literatür sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine açıklık vermeden devam etti. Aileler, öğün yerlerini abes bırakmamak için aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, cümle dünyayı etkisi altına düzlük Covid-19 salgını döneminde üstelik muktezi tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride kalan 3 yılda annelerinin kucağındaki ayrıntılar, ağabeyleri ve ablaları için bakir yaşlarına gösteri çadırında girdi.

Kararlı vakfe 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 eş, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Temel ve babalarının “gabi dön” çağrısına kayıtsız kalmayıp örgütten kaçarak asayiş güçlerine teslim olan çocukları gören diğer aileler, eylemlerinde henüz kararlı kuzuluk geldi. Annelerin azimli duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını işitmek istemeyen HDP’liler, çareyi benzeri müddet kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin kararlı duruşundan bilahare HDP, mülk binasında yaptığı faaliyetlerini kaza binalarına taşıdı. İddialara bakarak, bu süreçte terör örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Teyit olan çoluk çocuk, ifadelerinde yaşadıkları gelişigüzel şeyin cebren yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile mecbur kalmadı. Almanya’ya kadar ulaştı. Berlin’bile ruhlu ve yıldırı örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Teşrinisani 2019’dan beri marifet alamadığı kızını icat etmek için 29 Gücük Ay 2020’de yıldırı örgütüne müzahir tıpkısı derneğin önünde habitat eylemi başlattı. Maide T., henüz sonraları eylemini Başvekâlet binası önünde sürdürdü. Ailelerin gani sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta eşit bularak buralarda gösteri başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Topluluk Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere bindi ziyaretlerinde bulundu. Destek ziyaretleri, bunlarla sadık kalmadı. Yerli ve ecnebi diplomat ve bürokratlardan artist, spor camiasına büyüklüğünde buldu.

Türkiye’dahi ve Diyarbakır’üstelik temaslarda mevcut Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Teşrinisani 2019’birlikte, Avrupa Konseyi Domestik ve Lehçe Yönetimler Kongresi Denetleme Komisyonu Türkiye insan raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Ekim 2019’da, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın dahi vadi aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu yıldız bilimi 8 Mabeyin 2019’dahi konuşma etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan gelen gurbetçiler de annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme bitmeme edeceğiz”

Oğlu Açık Deniz amacıyla habitat eylemini sürdüren anne Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’da dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana büyüklüğünde, ayakta olana kadar, 40 senede geçse eyleme devam edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Korona virüs demedik, kar, şita demedik, yaz demedik, sonsuz buradayız. Tek madde istemiyoruz. Bekâr çocuklarımızı istiyoruz. Ora Tanrı yolu değildir; Tanrı yolu olsaydı derdim Tanrı yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 kişi doğrulama oldu. Ukubet var diyorlar. Ceza yok” dedi.

“Gösteri, Diyarbakır ile tutkun kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akaret’dan sonraları HDP önüne gelen ikinci aile olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Cahillik Kolları aracılığıyla kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Ilkgüz 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Bütün Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Gösteri Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin bir nice yerinde eylem fail aileler oldu. Buradan bile çocuklara sesleniyorum. Esas ve babalar sizleri almayana kadar kesinlikle vazgeçmiyoruz.”

Utku Münevver’ın annesi Sabire Vazıh ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini encam sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü yıl bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini aktaran Aydınlık, “Burada dört sene değil, kırk yılda geçse mücadelemiz bitmeme edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz esas ve babalar kendisine. Buradan evladıma dahi çağrıda çıkmak istiyorum. Oğlum Galibiyet, ne olur dön gel. Ilkokul yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Iletişim Araçları olmasaydı kimse sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş da 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 ay geçmiş oğlunun HDP’nin binasından gittiğini kanıt fail Begdaş, “Burada yurt eylemine önceden bu kadar evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Hepsi anne ve babasına kavuştu. Medyanın da gücü vardı. Medya olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı. Hep medyaya teşekkürname ederiz. Bu binayı cesamet kapatamadı, ana ve babalar kapattı. Zira bu HDP, hırsızdır. Bu çocuklar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu devlet sokakta müesses bire bir büyüklük değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın politik kolu HDP eliyle Adana’birlikte kaçırılıp bire bir şekilde terör örgütüne tasdik edildiğini tez etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı uğrunda esas ve babalar adına üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beher yanından mevrut aileler olarak eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en üst çocuğumuz dağdan ininceye kadar banko buradan ayrılmayacağız. Dizge hakeza bilsin. HDP’lil bilsinler ki, bu büyüklük hepimizin. Kavisli yolda olduklarını elan ayırt etmemişler. Bu ülke sokakta müesses bir mutluluk değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik tıpkı yıl dolmadan kilit vurup kapattılar. Kabahatli oldukları üzere bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: