DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, Çorum’da yerli yöneticilerle buluştu

Kerem Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Çorum’dahi bitmeme fail yatırımları değerlendirmek amacıyla evcil yöneticilerle benzeri araya geldi.

Akca, Turgut Özal İş Merkezi Konuşma Salonu’nda düzenlenen toplantının arkası sıra yaptığı açıklamada, DSİ’nin Türkiye’nin su yatırımlarının temel kurumu olduğunu söyledi.

DSİ’nin yatırımlarıyla Türkiye’üstelik baraj sayısının 270’lerden 930’a yükseldiğini dile getiren Akca, yatırımların bitmeme edeceğini aktardı.

DSİ’nin Çorum’de bile yatırımlara ivinti verdiğinin altını çizen Akca, “2022 envestisman programları ile şu anda yapılmakta olan başlamış ve bitmeme etmekte olan projelerimizin sayısı 81. Bunlar ekincilik, enerji, aşırı esirgeme, içmece suyu gibi anne ihtiyaçlara yönelik mamul projeler. Bu projelerin bedeli güncel fiyatlarla 6,5 milyar teklik civarında. Bu, Çorum’un çap hizmetlerinin vakit kaybetmeden tıpkısı kısmında, DSİ hizmetlerinden aldığı hisse.” ifadelerini kullandı.

Çorum’da bu sene 7 projenin tamamlandığını, 29’unun devam ettiğini ve 14 projenin birlikte münakasa aşamasında olduğunu anlatan Akca, şunları kaydetti:

“Kâin yatırım programındaki projelerin bedellerine ilave adına 2022 melfuf yatırım programına teklif ettiğimiz 20 projenin bedeli 1,4 bilyon teklik. Bunun beraberinde 2023 yılı envestisman programına öneri etmeyi planladığımız 3 projenin envestisman bedeli olan 2,5 bilyon lirayı topladığımızda 2023 itibariyle ülkemizin, devletimizin takkadak DSİ yoluyla Çorum’a sunduğu hizmetlerin toplam bedeli 10,5 milyar lira olduğunu mutlulukla inandırmak istiyorum. Bu imkanları ülkemize sunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. Yatırımların zenginlik seviyesini artırmasını diliyorum.”

Toplantıya Çorum Valisi Mustafa Maraba, SELIM Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ahu, Oğuzhan Kayaç, Erol Kavuncu, Çorum Şehremini Halil İbrahim Aşgın ve DOĞRU Tümen İl Başkanı Yusuf Ahlatcı da katıldı.Share: