Öldürme olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– Telef olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– İneğini kaybeden Nafiye Anne:

– “Yemeden Içmeden onu serencam bire bir el henüz iletilmek amacıyla 1 kilometrelik yolu 4 saat boyunca torunumun desteğiyle geldim”

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde tüvana 6 bala annesi Nafiye Bilican isimli buğulanmış karı, dağdan düşerek telef olan bir tane kavil kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı.

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta kâin Akocak köyünde faal Bilican ailesinin bir tane konvansiyon kaynağı olan ayran budalası, 300 metre yükseklikten düşerek telef oldu. Evlerinin bir tane ittifak kaynağı olan ineğinin temizlik olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, evlerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye 4 saat boyunca torununun yardımıyla naşir ulaştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce uzaktan ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağladı.

“Evimin tek inikat kaynağı olan ineğimi kaybettim”

2 gün süresince ineği için hüngür hüngür ağladığını tamlayan Nafiye Bilican, “45 senedir bu köyde ikamet ediyorum. Ego filhakika şeker hastalığı hastasıyım. Çarçabuk birden değme hafta hastanedeyim. Bizim tek anlaşma kaynağımız bu inekti, o üstelik otlandığı tam 300 metre yükseklikten düşerek temizlik reşit. Ben evimin içindeki ayrımsız ferdi kaybettim, çok üzüntülüyüm. Zira o bizim biricik konvansiyon kaynağımızdı. Onunla çocuklarıma ve torunlarıma bakıyordum. Olayı duyduğum saatten beri kendimden değilim. Hastalığımdan etraf yürüyemiyorum. Takkadak onu sonuç bire bir el daha iletilmek için 1 kilometrelik yolu 4 saat boyunca torunumun desteğiyle geldim. Gördüğüm görünüş karşısında gözyaşlarımı tutamadım. Saatlerce burada oturdum onu izledim. Ben şimdi naçar kaldım. Buradan Cumhurbaşkanımıza, Hakkari Valimize, Yüksekova Kaymakamımıza sesleniyorum, benim sesime gürültülü verin. Çokça mağdurum. Çocuklarım ve torunlarım amacıyla müzaheret rica ediyorum” dedi.

“Nenem 2 gündür keş için hüngür hüngür ağlıyor”

Bir Tane konvansiyon kaynakları olan ineği kaybettiklerini belirten Samet Polat Bilican ise “2 çevrim önce ineğimiz köye 1 kilometre uzaklıkta mevcut yamaçtan düşerek telef oldu. Bizde haberini geçmiş duyduğumuzda nenemize söylemedik, zira bir tane antant kaynağımız ve o da lüp ayrımsız ferdi gibiydi. Oraya bizler gittik. İneğimiz düştüğü yerde katil reşit. Nenem sabahleyin ineği sorduğunda bizde sadık söyledik. Söylememizle gelişigüzel nenem gözyaşlarına boğuldu. 2 dönüş süresince bütün ağladı. Nenem yürüyememesine rağmen 1 kilometre uzaklıkta bulunan yere yardımımla 4 saat zarfında geldi. Nenem gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Oturup ineğe bakarak saatlerce ağladı. Bizde buradan Cumhurbaşkanımıza, valimize, kaymakamımıza sesleniyoruz, bize arkalama etsinler. Süfli haddinden fazla mağduruz” ifadelerini kullandı.Share: