DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’de Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını belirterek, partinin yer binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonradan sonlandırdığı eylemin ardından, çocukları kaçırılan sair ailelerin 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren tuttukları genç erkek nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için nöbetini sürdüren Süleyman Münevver, ‘Mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında bitmeme edecektir dedi.

Diyarbakır’de Hacire Akaret, 21 Ağustos 2019’dahi kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını belirterek, 1 dönüş sonra partinin devlet binası uğrunda yerleşme eylemi başlattı. Oturma eyleminin 3’üncü gününde ortaya sâdır Mehmet Akar, mahkemece familya hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine akıbet veren Hacire Akar, çocukları kaçırılan ailelere üstelik çağrıda bulundu. Akar’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete güzeşte çocukları kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’dan itibaren HDP binası önünde yurt eylemi başlattı. Gösteri Diyarbakır ile üstelik sınırlı kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir kadar şehirlerde bile çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne anbean, eylem yaptı. Genç Erkek nöbeti, mutluluk sınırlarını birlikte aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’da, yıldırı örgütü tarafından kaçırılan kızı Nilüfer üzere gösteri özne Maide Türemiş ile bitmeme etti. Uşak nöbetine birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu de destek vererek, arada sırada aileleri konuşma etti.

3 Ilkgüz’da 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme ortaklık temas güzeşte dönme artarken, buradaki ailelerden 37’si, asayiş güçlerine konfirmasyon olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan amacıyla eylemini sürdüren Süleyman Görgülü, yaz şita demeden ve pandemiye karşın eylemi sürdürdüklerini rapor ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı hiçbir dokunaklı bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Biz burada döl nöbeti markajcı asıl ve babalar yerine buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada takkadak zat evlatlarımız üzere HDP’nin kapısında değiliz. Bütün Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp terör örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı serbest bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz kardeş kardeş buradayız. Bu mücadelemize sonuna büyüklüğünde devam edeceğiz. Bundan eminim ki bu mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında devam edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’da 8 sene önce HDP Kağıthane ilçe binasına gittiği ve ardından kaybolduğunu sav ettiği oğlu Yakup (19) amacıyla zürriyet nöbetini sürdüren Saliha Edizer birlikte 3 Eylül’bile bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece aynı yere varacağız. Yaz ve kış demeden tığ eylemimizi burada sürdürüyoruz. Baran ve çamur demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Tığ PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye niteleyerek konuştu.Share: