Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Etki (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Bastırık (Sivas) Demiryolu’nda seyahat etti

– SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile gelişigüzel şişman bire bir kapasite artışı bile gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene daha çok”

SAMSUN – Samsun’a mevrut değişik ülkelerin büyükelçileri Iblağ Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Sıklet (Sivas) Demiryolu Hattı Modernleşme Projesi’ni yerinde inceledi. Büyükelçiler tren ile Kavak’tan Samsun merkeze gezi yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, kişi sınırları dışında akçalanmış ettiği genişlik faziletli meblağlı yapım projesi olma özelliğini dahi taşıyan Samsun-Bastırık projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde biçim üstünde bulunan mecmu tarihi köprüler, tüneller, ast bina ve dip yapı yenilendi. Samsun’a tıpkı sekans görüşme ve küşat yapmak için gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Yük (Sivas) Demiryolu Hattı Modernleşme Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze seyahat yaptı. AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üzerinde koştu. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın diri ve mefret olduğunun mesajını verdi.

Büyükelçi Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile gelişigüzel büyük ayrımsız yetenek artışı üstelik gerçekleşti”

Yolculuk sonrası açıklamalarda kâin KEZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği yerine esasta bu projenin tıpkı parçası olmaktan çok nazik hava duyuyoruz. Sorumluluk-Samsun arasındaki katar hattının çağcıllaşma projesinin tıpkısı parçası olmaktan mutluyuz. Amma tabiatıyla ki apayrı projelerde bile yer alıyoruz. Trenler yeşil inkılap açısından az çok önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Çünkü erişim sektörü esasen karbon emisyonlarının yer çok arttığı sektördür. Bir zamanda bu hattın modernizasyonu ile birlikte şişman benzeri sığa artışı dahi gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene derkenar durumdadır. Konfor, düzenlilik ve bunun yanı sıra eskimemiş sinyalizasyon sistemleri birlikte müspet katkıları beyninde kayran alıyor. Zımnında bizim eriştirme alanındaki gelişim birliğimiz açısından, kasaba açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından siftinlik koca bire bir unsurdur. Bu projelerden aynı tanesini burada bitirdik amma ayrıksı bir iri projenin uygulanması bibi bitmeme ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden ayrımsız tanesidir. Bire Bir zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu kabilinden projeler bile var. Toplam bütçesi birlikte oldukça fazla beş altı yüz milyon eurodur. Zımnında muvasala bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki aksiyon birliğinin çokça koca bire bir faktörü diyebiliriz. Ego bir üstelik trenin beraberinde koşuyordum bunu özellikle bu değişimin ne kadar ruhlu olduğunu ve yoz bu alana yatırımın ne büyüklüğünde yüce olduğunu, buraya envestisman yapmamız gerektiğini vurgulamak üzere yaptım” dedi.

Yapılan işler

378 kilometre uzunluğundaki yegâne eşkal, Iblağ Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yapım tarihinden 83 yıl sonradan yenilenmeye başlandı. Samsun Yüklülük Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, özlük sınırları dışında finanse ettiği yer yüksek meblağlı imal projesi olma özelliğini da taşıyan Samsun-Rehavet projesi, Türkiye’nin çalım veren ve SUTAŞ ile alay malay imza atılmış projeler arasında yerini aldı. Hattın SU standartlarında ERTMS L1 sinyal sistemi ile donatılarak düzenlilik ve kapasite artışı sağlandı. Ulaştırma Operasyonel Programı, Türkiye’deki tren alt yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde dara taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise palyatif taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas arasında istasyon yolları ile birlikte mecmu 431 kilometrelik demiryolu hattının tamlık madun yapısı ve ense yapısı yenilendi. Toplam 207,55 kilometrelik dayanaklık etmek iyileştirme, 34,24 kilometre götürüm duvarı ve 11,24 kilometre belen stabilizasyonu yapılarak göçü, temel taşı oturmaları kabil madun yapı sorunları önlendi. Mecmu 43 adet tarihi köprüden 17’sinde güçlendirme çalışması yaptı. Tarihi köprülerin topu restore edildi. Antrparantez tarihi olmayan 38 sayı güreşçi köprüsü yıkılarak baştan mensur edildi. Kâin 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üstünde, 1 sayı karayolu üstgeçidi, 6 adet eğreti üstgeçidi ve 1 nüsha palyatif altgeçidi düz yazı edildi. 29 skor muvakkat platformu engelli insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 nüsha hemzemin argıt, bizatihi bariyerle sinyalizasyon sistemine bütünleşmiş edildi. İstasyonlarda geçici brifing ve anons sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Kumanda Merkezinden arızi ve dara trafiği yönetimi sağlandı.

Daha fazla geçici taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona mümasil koca henüz konforlu, iktisadi ve acul gezi yapabilecek. Hattın günce şimendifer kapasitesi 21’den 54’e, yıllık arızi kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, denge trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkacak. Sinyalizasyon sistemi ve tabiatıyla bariyerli geçitler sayesinde, demiryolu emniyeti oldukça yükselmiş ve taşıma kapasitesi iki katına daha çok.

Büyükelçilerin gezi programı toplu fotoğraf çekimi ile akıbet buldu.

Share: