Mustafa Adıgüzel: Cumhur Reisi Fındıkta Ayak Tabanı Fiyatı Açıkladı, On Paralık Kimse Onu Dinlemedi

CHP Kalabalık Milletvekili Mustafa Adıgüzel, arsıulusal fındık karteli Ferrero’nun fındık gelgel fiyatını 48 TL kendisine açıkladığını belirterek, “Ülkenin Cumhur Reisi, 54 TL bire bir ayak tabanı fiyatı açıkladı. Hiç kimse onu dinlemedi. Serbest piyasada 10 lira aşağısına, 44 TL’ye fındık satıldı. 37 bölüm geçti ne Erdoğan tıpkısı şey yaptı ne birlikte özge kartel bir şey yaptı. Hep seyretti” dedi.

Mustafa Adıgüzel, zaman yaptığı açıklamada, AKP iktidarının fındık politikasını eleştirdi. Bir Nice çikolata markasının sahibi olan Ferrero’nun fındık gelgel fiyatını 48 TL yerine açıkladığını belirten Adıgüzel, azade piyasada fındığın Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamış olduğu ayak tabanı fiyatın çokça altında alındığını söyledi. Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Ferrero, uluslararası kartel, fındık aldığı yerlere bire bir fiyat fısıldadı. 30 Temmuz’da ülkenin Cumhur Reisi 54 TL bire bir aya fiyatı açıkladı. On Paralık kimesne onu dinlemedi. Serbest piyasada üreticiden, 10 liralık aşağısına 44 TL’ye fındık satıldı. 37 aktarılma geçti hangi Erdoğan tıpkı madde yaptı hangi de başka kartel bir molekül yaptı. Tümce seyretti.

Reisicumhur’nın verdiği fiyatın 10 lira aşağısında fındık satılıyor. 37 dönüş muntazır Ferrero, güzeşte vatan kurtaran yiğit gibi sahneye daha çok. Manavlarına 48 teklik tıpkı karşılık açıkladı. 48 liradan fındık mı alacak? Katiyen değil. Müstahsil gidip o manavlara elhak 46-47 liraya fındık verecek. Fındık fiyatı tekrar devletin ayak tabanı fiyatından aşağıda olacak.

Üç pasaj aya fiyatı var; Erdoğan’ın aya fiyatı, Ferrero’nun fiyatı, başıboş meydan. Şu anda Ordu’üstelik 44 lira. Giresun’de 46 teklik değer var. Yani açıklanan taban fiyattan 8-10 liralık daha aşağıda. TMO de sözde ululuk adına gurur yapıyor amma gönen oranına göre kesinti yapıyor. Rutubet oranı arttıkça fiyatta kopukluk yapıyor. O da tuzak kuruyor. İki üç ay sonraya çevrim veriyor, ödemelerin hangi ahit yapılacağı belli değil. Yurttaş birlikte mecburen erkin piyasaya çevirmek zorunda kalıyor.”Share: