Ahmet Kaya, Atatürk’ün Mülk Varlığını Bağışlarken Söylediği Sözlerin Atatürk Köşkü’nden Kaldırılmasına Reaksiyon Gösterdi: “”O Çelişkiyi Milletin…

Malumat: TAMER ARDA ERŞİN – Azrail: KEMAL SEVİNDİRİCİ

CHP Trabzon Saylav Ahmet Kaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyalık varlığını Türk milletine bağışlarken söylediği sözlerin Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden kaldırılmasına ilgilendiren, “Millet fakrı fakirlik zarfında yüklülük yaşarken AKP’nin kadroları zenginleşti. Ama balaban alemdar Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünyalık varlığını Türk milletine bağışladı. O çelişkiyi milletin okumasından mı huzursuz oldular birlikte kaldırdılar diyerek sorgusuz sualsiz edemiyorum” dedi.

Ahmet Kayaç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Giresun ziyaretini ve Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine ilgili yazının kaldırılmasını ZÜMRÜDÜANKA Bilgelik Ajansı’na değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun Karadeniz’de candan karşılandığını vurgulayan Kaya, gözlemlerini şöyle anlattı:

“Biz Sayın Genel Başkan’ım gelmeden ilk galiba görüşmeler ve davetler yapıyoruz. Enfrastrüktür diyebileceğimiz şekilde planlama yapıyoruz. Gittiğimiz bir nice hava, yapı, dernek ve odada insanlar şunu söylüyorlar: ‘Tığ, bozuk DÜRÜST Öğür yöneticisiyiz, MHP’de siyasa yaptık, Sorun Ocakları’nda çalıştık ancak bu fiil, fiil değil. Türkiye’nin umudu CHP’dir, Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Türkiye’nin umudu, Altılı Ganyan Masa, yani millet masasıdır. Aman bire bir olun, bizi bu sıkıntıdan çekin çıkarın’.

Konuştuğumuz insanların söylediklerini değerlendirdiğim antlaşma, Türkiye hesabına düş donör tablonun gelecekte, evvel seçimde geldiğini görüyorum. Hep Karadeniz amacıyla bunu söyleyebilirim. Gittiğimiz değme yerde, tek görmediğimiz deste ve rağbet ile karşılaşıyoruz, görmediğimiz kitlelerle buluşuyoruz. Emareler açık namına CHP ve Ulus İttifakı’nın iktidarını müjdeliyor.”

Kayaç, Kılıçdaroğlu’na bile özel tıpkı ilginin olduğunu belirterek, tıpkısı MHP’linin namına söylediklerini şöyle aktardı:

“MHP’de siyasa yaptığını belirten tıpkısı vatandaşın söylediği çokça bandaj çekiciydi. ‘Devleti en bol alim, şu anki liderler içre sizsiniz Sayın Umumi Başkan’ım ve Türkiye’yi düze çıkaracak olan da sizsiniz. Sizin liderliğinize, bilgi ve birikiminize çok güveniyoruz’ dedi. Cebin mahalleden yerine nitelendirebileceğimiz insanlarda dahi bu tür tespitleri sıklıkla görüyoruz.”

“MİLLETİN OKUMASINDAN MI RAHATSIZ OLDULAR”

Kayaç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine bütün mal varlığını bağışladığı düz olan Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden Atatürk’ün yazısının kaldırılmasına ait ise şunları söyledi:

“Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 11 Haziran 1937’de Atatürk Köşkü’nde hep mal varlığını Türk milletine bağışlamıştı. O sırada söylediği çokça altın sözler var. ‘Mal ve mal köle ağırbaşlılık yapıyor. Bilcümle malımı, mülkümü milletime bağışlamaktan küşayiş duyuyorum. İnsanın temel zenginliği manevi mirasındadır’ üzere çokça yoğun, manidar, kıymetli sözler bunlar.

Tokat Milletvekilimiz Bayrı Durmaz ile Edirne Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, Trabzon’a misafirim adına geldiler. bu arada bire bir boşluk bulduk, onların misafir edeyim dedim. Atatürk Evi’ne çıktık. Orada, vasiyetname odasında bu meze çokça kıymetlidir. Odaya girmeden ‘Burada bir saraka vardır, Büyük Önder’imizin sözü’ diye anlattım. Odaya girdik, kortej namevcut. Sordum, dediler kim ‘Rengi soldu, depoya kaldırdık’. Böyle bir şey türlü mi?

Arkasında şöyle tıpkısı kanı mi var demeden edemedim. Türkiye’nin süresince olduğu durumu biliyorsunuz. Millet yoksullaşırken DOĞRU Tümen kadroları tek olmadık yerde zenginleştiler. Kavim fakrı zaruret süresince takı yaşarken AKP’nin kadroları zenginleşti. Ama iri önder Mustafa Kemal Atatürk, hep mal varlığını Türk milletine bağışladı. O çelişkiyi milletin okumasından mı erinçsiz oldular da kaldırdılar diyerek sormadan edemiyorum.”Share: