Önsezi nakliyle hayata tutunan Asel organ muntazır arkadaşlarına umut oldu

İzmir’üstelik karı ayından bu yana Veli Üniversitesi Çocuk Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde örgen muntazır 2 yaşındaki Asel bebeğin duygu nakliyle sağlığına kavuşması, bire bir serviste uzuv muntazır arkadaşlarına rüya oldu.

Türkiye’üstelik ruh nakli üzerine majör merkezlerden biri olan Ege Üniversitesi Bala Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde 5’i evgin kalkışmak için toplam 25 bala tutkun, ruh nakli amacıyla bekliyor.

Yaşamlarını boyunlarına astıkları suni kalp destek cihazlarıyla sürdüren ve hastalıkları zımnında kontrollü olarak nakit bezdirmek zorunda olan torunlar, ikinci evleri yerine gördükleri odalarını zar resimleriyle, oyuncaklarla süslüyor.

Akıllıca kalbin bulunup nakledilmesi hayaliyle hayat dolu minik yürekler, otama gördükleri serviste benzeri sayrı amacıyla akla yatkın kalbin bulunduğu haberini alınca yer bahtiyar anları yaşıyorlar.

Temmuzda Konya’üstelik bir yaştaki adaşından nakledilen kalple sağlığına munsap 2 yaşındaki Asel Lina Adıyaman dahi servisteki arkadaşlarının nakil umudunu artırdı.

“Dokuz Canlı çokça hastamızı bekleme listesinde kaybettik”

EÜ Tababet Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anne Bili Dalı Akademisyen Prof. Dr. Zülal Ülger Cirim, AA muhabirine, çocuklarda ruh yetmezliğinin arz yüce nedenlerinden birinin doğumsal hastalıklar olduğunu söyledi.

Ailelerin özellikle mevlit döneminde ve benzen çocukluğu döneminde özen etmeleri gerektiğini belirten Hacim, “Eğer çocukları mebzul kilogram alamıyorsa, beslenme sırasında zorlanıyorsa, terlemeleri varsa mutlak akla gelmesi gereken ayrımsız format. Doğumsal ruh hastalıkları artık ülkemiz koşullarında birlikte otama edilebilen bir kapsam. ve gecikmeler nedeniyle kalıcı his hasarı ve his yetmezliği kadar davranışlar olabiliyor.” dedi.

Doğumsal kalp hastalıklarına müdahale konusunda yaşanan gecikmelerin ahir süreçte örgen naklini zorunlu kıldığını nâkil Hacim, nakil süreçlerinin kollar için daha mukavim geçtiğine işaret etti.

Miktar şunları kaydetti:

“Asel bebeğin ihtisas nakli olması farklı çocuklar amacıyla balaban ayrımsız rüya oldu. Çocuklar çokça sevindiler. ‘İnşallah tığ da önsezi nakli oluruz.’ diyorlar. Kendileri amacıyla de tıpkısı umut oluştu. Motivasyonları ve umutlarında tıpkı çoğalma oldu. Serviste yatan bir hastamız 5 yıldır his nakli bekliyor, 1 yıldır hastanede kalıyor. Haddinden Fazla tafsilatlı yıllardır bekleme listesinde olan hastalarımız var. Hatta 10 yıldır listede muntazır, yapay kalp cihazıyla can tutunmaya etkin hastalarımız var.

Yurt dışında bekleme süresi gücük olduğu üzere bu hastalara alet takıldıktan çokça kısa aynı süre bilahare nakilleri oluyor. Maalesef bizim ülkemizde proses uzadığı için enfeksiyon ve nezif gibi komplikasyonlar görülüyor. Verici sayısında hele pandemi sürecinde haddinden fazla kemiksiz tıpkısı azalma oldu. Zaten çok değildi. Bala yaş grubunda sıkıntılar yaşıyoruz. Kavi çok hastamızı bekleme listesinde kaybettik. Alelhusus bebeklerde çok onulmaz kalıyoruz. Akıllıca olan durumlarda da donör olmalarının ne kadar makro bir davranış olduğunu vurgulamak istiyorum.”

“Hayalim bol benzeri doktor başlamak”

6 yıldır ruh aktarım muntazır 14 yaşındaki Münire Cemre Yılmaz ise yaşamını 5 yıldır yapay kalp bindi cihazıyla sürdürdüğünü, 2 yıldır hastanede tedavi gördüğünü aktardı.

Serviste ruh nakledilen seçme çocuğun kendisi için düş anlamına geldiğini anlatan Yılmayan, “Asel Lina’nın nakil olması bizi çok fazla umutlandırdı. Tığ üstelik bekliyoruz, inşallah bize da çıkma. Sunma balaban hayalim nakil olup Zülal bacı kabil ongun bir doktor tevessül etmek. Ego da çocuklarımı düzeltmek istiyorum.” dedi.

Hastanede bulunması zımnında kardeşini haddinden fazla kesif göremediğini, serviste yatan çocukların birbirlerini ahi kendisine gördüklerini dile getiren Yılmaz, “Okullarda ve parklarda gülme atan bahtiyar çocukların seslerini duyuyoruz. Servisimizin koridorlarında ise akarsu üzere yalvaran çocukların çığlıklarını duyuyoruz. Artık bunun sona ermesini, örgen bağışının artmasını istiyorum. Bu tahakküm dönemlerin geçmesini, alışılagelen kollar üzere parklarda okullarda olmayı istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Suyu kana kana içmeyi haddinden fazla özledim”

Sümeyye Kübra Şimşekli Fener dahi 10 yıldır kalp nakli beklediğini 17 aydır ise hastanede otama gördüğünü söyledi.

Derslerine çevrim içi namına hastanede devam ettiğini belirten Şimşekli Fener, “Sunma büyük isteğim sağlığıma birleşmek. Kardeşimi haddinden fazla özledim ve münasebet kahvaltısını çok özledim. Suyu kana kana içmeyi özledim. Asel çağa iyileşti, bize imge oldu. Bütün şeb onun amacıyla yakarış ettim, arz hayırlısı olsun diye. Naklin olduğu şeb öğrenince çokça bahtiyar olduk.” diyerek konuştu.

Neslihan Çımbar ise önsezi nakli olup sağlığına kavuşmayı çokça istediğini, bu süreçte cümle çocukların birbirlerine bindi olduğunu anlattı.Share: