Çanakkale’de 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamaları

Çanakkale’de, 30 Ağustos Utku Bayramı zımnında merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda sabah 10.00’da planlı tören programına, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Reisi Ülgür Gökhan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, politik partilerin temsilcileri, askeri personel ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan izlence ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Daha sonradan Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına müracaat yapan Binbaşı Âlem Bal, “Zaman heybetli Türk milletinin balaban fedakarlıklarla verdiği istiklal mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı iri taarruzun 100’üncü sene dönümü olan 30 Ağustos Galibiyet Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü’nü büyük tıpkı çekicilik ve coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Tarihimizin koskocaman dönüm noktalarından biri olan bu galebe, çabucak vatan topraklarının düşmandan kurtarılmasını sağlamamış, Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tescillenerek, balaban önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün liderliğinde sürgit payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin bünye süreci temelleri atılmıştır. Yiğit Türk ordusundan adetçe çok henüz yüksek olan engelleme ordusuna alın başlatılan, her safhasında isteyerek hazırlanan ve mebde safhasında isteyerek hazırlanan ve Serdar Gazi Mustafa Eksiksizlik marifetiyle bizzat irsal ve yönetim edilen bu harekat ile kazanılan misilsiz defa Türk ordusunun faziletkâr kuvvet ve kahramanlığının cemi dünyaya gösterildiği iktidarlı aynı nişane olmuştur” dedi.

Günün mana ve önemine dair yapılan konuşmanın arkası sıra Ahali oyunları gösterisi ve resmi geçit resmi yapıldı. – ÇANAKKALE

Share: