Muş’a Giden Garo Paylan, Tarihi Manastırın Dam Yerine Kullanılmasına Aksülamel Gösterdi: “Seçkin Çeşit İnanca Böyle mi Saygılısınız”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, Van’ın peşi sıra Muş ve Bitlis’teki tarihi keşişhane ve kiliseleri inceledi. Paylan, Surp Garabed Manastırı’nın mahzeninin ahır olarak kullanılmasına, “Rastgele türlü teminat saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her tip güvence hakeza mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam namına kullandırarak mı inançlara saygılısınız?” sözleriyle tepki gösterdi.

Garo Paylan, Türkiye’nin sağlam çok bölgesine anbean kültürel varlıkların korunmasına özen çekeceğini ve incelemelerde bulunacağını açıkladı. Paylan, bu kapsamda evvel yerine Van’daki tarihi manastır ve kiliseleri görüşme etti. Paylan, Van’ın peşi sıra Muş’ta mevcut Surp Marine Kilisesi, Surp Arakelots Manastırı, Surp Garabed Manastırı ve Surp Hovannes Manastırı’nı inceledi.

Tarihi manastır ve kiliselerde definecilerin altın ararken eserleri bozma ettiğini söyleyen Paylan, yetkilileri korunması üstüne davet yaptı. Paylan, bin yılın üzerinde tarihi olan ve ayakta mütezayit; bölgenin sunma makro akide merkezleri arasında sevgili Muş Surp Garabed Manastırı’nı etti.

Paylan, manastırın yıkıldığını; ayakta kalan sonuç bölümünün bile köylüler yoluyla dam kendisine kullanıldığını söyledi. “Dünyanın neresinde tıpkısı akide mabedi böylesi tıpkısı kadere infirak edilmiştir? Hristiyanlara ait tarihi mabetlerinin ahır adına kullanılmasında uymazlık görmeyen vicdanı sorgulamak hepimizin boynunun borcu” sözleriyle duruma aksülamel gösteren Paylan, Muş Surp Garabed Manastırı’ndan iktidara şöyle seslendi:

“Muş’un kültürel varlıklarının arz önemlilerinden biri olan Surp Garabed Manastırı’nın bin yılı fazla hikayesi var. Fakat bugün Surp Garabed Manastırı’nın mahzeni ahır yerine kullanılıyor. Gelişigüzel tip garanti saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her nev güvence böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini ahır namına kullandırarak mı inançlara saygılısınız?”

Yetkililere manastırın esirgeme altına alınması çağrısı özne Paylan, “Hükümete buradan çağrı yapıyorum. Derhal bu tarihi tapınağı yüklenmek için lazım tedbirleri alın. Bu konuda birlikte çalışalım” dedi.

Paylan, manastır ve kilisenin tarihi taşlarının aile yapımında kullanıldığını söyledi.Share: