İranlı doğaseverler velespit turu ile Van Gölü’nün güzelliklerine dikkati çekiyor

İran’dan gelen 24 nefis doğasever, bölgenin güzelliklerine dikkati ahzetmek amacıyla Van Gölü çevresini bisikletle dolaşıyor.

“Van Gölü Havzası Esirgeme Eylem Planı ve Aplikasyon Programı”na katkı sunmak amacıyla Van Büyükşehir Belediyesi ile Vangölü Aktivistleri Derneği vasıtasıyla 15-21 Ağustos’ta düzenlenen “4. Van Denizi Derrace Festivali”hangi katılan 4 İranlı gezgin, ülkelerine döndükten sonra arkadaşlarının isteği üstüne 24 kişilik grupla gine Türkiye’ye geldi.

İran’dan kaide çevirerek sınırdan geçip Van’a ulaşan 24 nefis ekip, Van Gölü turu kapsamında Bitlis’in Tatvan ilçesine vabeste Yelkenli köyü sahilinde dinlenme kampı kurdu.

Geceyi ilçede geçiren doğaseverler, elan sonraları bisikletleriyle Bitlis’in Adilcevaz ilçesine geçti.

Gruba önderlik fail Mohammed Yüksek Şahedi, İran’dan Van’a kadar bisikletle geldiklerini ve Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel vasıtasıyla karşılandıklarını söyledi.

Amaçlarının arkadaşlıklarını, kardeşliklerini elan ileriye yollamak olduğunu belirten Şahedi, “Denizlerimiz maviydi bilcümle mavi kalsın, çevremiz bozulmamış olsun kirlenmesin, çocuklarımıza bildirme sunturlu şekliyle kalsın istiyoruz.” dedi.

Tura katılan İranlılardan Nazila Şokri ise tabiat ile denizlerin bozulmamış tutulması üzerine farkındalık ihdas etmek üzere Van Gölü çevresini bisikletle dolaştıklarını aktardı.

Türkiye’da haddinden fazla bol karşılandıklarını ifade fail Paria Mousavi bile “Çiftteker sürerek geldik. Bizi Van’da ve Tatvan’da çokça sunturlu karşıladılar. Buradaki insanlar sıcak ve çok iyiler. Dostluklar kurduk, bereketli kaynaştık. Türk milletine çokça teşekkür ediyorum. Tığ sizlerle kardeşiz. Buralar haddinden fazla iyice.” diye niteleyerek konuştu.

Vangölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri Maşallah Özel üstelik tur esnasında yaşadıklarını ve gördüklerini toplumsal iletişim araçları hesaplarından paylaştıklarını söyledi.

Özel, “Bugün turun 3’üncü haset ve misyon 5 günde Van Gölü’nün etrafını tebarüz etmek. Tığ bile elimizden geldiğince bölgemizi takdim etmek istiyoruz. Natür ve çevremizin güzelliğine, temizliğine ilgi kaplamak için aralıklarla etkinlikler düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: