Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon açacak geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin yer faziletkâr köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, bahis konusu köprüyle ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin ciharıyek köşesinde yatırımların devam ettiğini, gün doğusu ya birlikte gün batısı fark etmeksizin ulaşım ve enfrastrüktür projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine emniyetli, çabuk ve konforlu ayrımsız şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin bile Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Orak Ayı 2020’dahi hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi ortada yapılan güreşçi köprüsü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre orta açıklığıyla tartılı konsol sistemde Türkiye’nin yer mufassal orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 sayı kavşak açıklığıyla mecmu 450 metreye ulaşıyor. Antrparantez Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin sunma efdal köprüsü unvanına sahip. Kesim üzere çok şanlı olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Güreşçi Köprüsü ile zamandan 15,6 milyon teklik, akaryakıttan 8,3 milyon lira başlamak için almanak hep 23,9 milyon teklik artırım sağlanıyor. Karbon emisyonu dahi 1673 ton azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 evcil malzeme kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına kadar ağız ağıza bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzdelik 100 domestik materyal kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne büyüklüğünde köprüden 1 milyon 489 bin aracın geçiş yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların bütünü insanımızın hayatına raci majör asar yerine tarihte yerini aldılar. Bunu hoppadak biz söylemiyoruz, bunu eksiksiz Türkiye söylüyor. Uymazlık bizi izleyemeye devam etsin. Bir Tane bildikleri özdek eleştirmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Tığ milletimiz üzere 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda üstelik çalışmaya devam edeceğiz. ‘Durmak yok, yola devam’ dediğimiz bu kutsal görevde memleketimiz seçkin köşesine bakım götürdük, yatırım yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına büyüklüğünde olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”Share: