Mavigöl’ü bu mevsim 120 bini çok gönül görüşme etti

Giresun’daki Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl’ü bu zaman 120 binin üstünde dirilik gezdi.

Dereli ilçesinde Kuzalan Zevk Parkı’nda Göksu deresi süresince saha düzlük Mavigöl, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akıyor.

Giresun merkeze 45 kilometre mesafedeki Mavigöl, Karadeniz ve İç Rum bağlantısının sağlandığı Giresun- Şebinkarahisar kara yolu güzergahında bulunuyor.

Doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakan Mavigöl, kente gelen yerel ve ecnebi turistlerin görüşme ettiği yerlerin başında geliyor.

Doğa Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) Giresun Bölüm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre Mavigöl’ü bu sezon konuşma edenlerin sayısı 120 bini geçti. Yıl sonuna kadar Mavigöl’ü 150 bin civarında kişinin ülfet etmesi bekleniyor.

Öte yandan Mavigöl’ün cazibesinin elan birlikte artırılması amacıyla göl süresince devam fail tutum yolu, aşçı ve park çalışması yürütülüyor.

Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Afyonkarahisar’dan mevrut Osman Gazişanlı, AA muhabirine, Karadeniz gezisi kapsamında ailesiyle Mavigöl’ü konuşma ettiğini söyledi.

Mavigöl’ün tahmin ettiğinden elan güzelce olduğunu dile getiren Gazişanlı, “Büyüleyici aynı güzelliği var, arkadaşlarım anlatmıştı inanmamıştım, gelince hakeza benzeri güzellikle karşılaştım. Mavigöl’ün bu büyüklüğünde evire çevire olduğunu bilmiyordum. Buraya gelmeden evvel Giresun’u hoppadak fındık yetişen tıpkısı kayran sanıyordum ama bu görk karşısında düşüncelerim daima değişti.” dedi.

Giresun’un Alucra ilçesinden gelen Birol Karasakal ise ilk kez Mavigöl’ü müzakere ettiğini belirterek, “Doğa harikası benzeri meydan, yeşil, semavi ve suyun birleşimi var. Allah bu renklerin tamamını buraya birlikte vermiş, Tığ bile buradan feyizlenmek için gezmeye geldik, haddinden fazla memnun kaldık, herkese kaynak ederiz. İnsanın varlık bulduğu benzeri meydan.” ifadelerini kullandı.Share: