Eskişehirli minik güreşçiler, başarıya yansımak amacıyla minderde ter döküyor

Güreş kültürünün meslek müfredatlarına eklenmesini ve branşın sosyal iletişim araçları henüz üstelik reklamlaştırılmasını tavsiye mektubu eden Türkiye Güreş Federasyonu Milli Bando Antrenörü Mehmet Aykol, “Önceliğimiz altyapıdan yetiştirdiğimiz sporcular ile iri benzeri başarıya imza atmaktır” dedi.

Milli topluluk antrenörü Mehmet Aykol, altyapıdan yetiştirdiği sporcuları ile hedeflerinden bahsedip, güreşin Türk kültüründeki önemini anlattı. 6-8 gözyaşı aralığındaki çocukların anne çalışım hareketleri ile başlayıp içlerinde yetenekli olanların ise sonra güreş teknikleri ve motosiklet becerilerini geliştirme süreçlerini nâkil çalıştırıcı Aykol, “Ağababa sporu yerine bildik güreşi hem çocuklara sevdirmeye çalışıyoruz hem birlikte onları salonumuza çağırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu işi severek ve isteyerek yapmalarını istiyoruz”

“Tezyifkâr yaşlarda güreşe başlayan küçükler sırası ile minikler, yıldızlar, çoluk çocuk, U23 ve erkân kendisine devam ediyor” diyen Aykol, “Enfrastrüktür antrenörlüğü yaptığımız üzere önceliğimiz, küçüklerin iri aynı muvaffakiyet göstermeleridir. Eskişehir’dahi yetişmiş olan Muhammet Akdeniz birlikte öz yetiştirdiğimiz sporcumuzdur. Şu dakika kendisi Ankara’da ve milli bando kampındadır. Çocuklarımıza güreş tekniklerini anlatırken, bu işi istekle ve istekle yapmalarını istiyoruz. Miniklere özellikle ana çalışım hareketleri yaptırıyoruz. Küçük kas gruplarını oluşturan ve motosiklet becerilerini geliştiren bilek antrenmanları çalıştırıyoruz. Henüz sonradan de müsabık ve ön tedbir dönemlerine bakarak antrenman programı hazırlıyoruz. Patlayıcı kuvvet, peklik, çabukluk ve konum çalışıyoruz. Şu anda antrenmanda olan ekibimiz elit yani yarışmalara katılan sporcularımızdır. Onlarla de maharet ve taktik analizler yaparak eksiklerini tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Eskişehirli güreşçileri millileştirmek istiyorum”

Muhammet Akdeniz’in başarılarının Eskişehir’deki çocuklara kat sayı olduğunu nâkil çalıştırıcı Aykol, bahis ile müntesip adına sözlerine şu şekilde devam etti:

“Mevki yerine tığ ata sporumuz olan güreşe çokça erbap çıkıyor ve derece veriyoruz. Okullarımızda bu sporun ders namına verilmesini ve müfredatta güreş kültürünün anlatılması istiyoruz. Çocukların sadece belirli spor dallarına odaklanmaları yerine güreşe da yoğunlaşmalarını öneriyorum. Bu branşın toplumsal medyada reklamlaştırılması çokça iyi olacaktır. Eskişehir’in yerli sporcularını ilkin olduğu kabil millileştirmek istiyorum. Şu anda altyapıdan yetiştirdiğim 12 sporcum var. Onlara Balkan şampiyonluğu, U15 Avrupa ve acun dereceleri kazandırmak istiyorum. Covid-19’un herhangi bir ülkede olduğu kabil etkisini güreş elan fazla görmüştür. Buna karşın sporcularımızı kaybetmedik. Ferdî çalışmaları ile onları temas antlaşma diri tutmaya çalıştık. Bu sezonki şampiyonalarda istediğimiz dereceleri elde yazar milli takımda esasen görev kabul etmek istiyoruz.”

Mustafa Hüseyin Özyavuz: “Protein ağırlıklı besleniyorum”

Güreşe lisedeki öğretmeninin tavsiyesi üstüne başladığını tamlayan 18 yaşındaki Mustafa Hüseyin Özyavuz, “Mehmet hocam ile başladığım güreş bana cesaret, keyif ve ağır ezgi tıpkısı dirim kattı. Haftada 5 dönem ve averaj 3 ile 3 buçuk saat egzersiz yapıyorum. Vakar, beceri ve güreş çalışmaları yapıyoruz. Antrenmanları tamamlayabilmem üzere protein ağırlıklı besleniyorum” dedi.

“Bu spora geçen yıl başladım” diyen minik sportmen Taylan Karausta da, ” Konya’daki İslami Tesanüt Oyunları’nı izledim ve Muhammet Akdeniz’in kazanmasını haddinden fazla istiyordum amma maatteessüf ki ikinci oldu” cümlelerine düzlük verdi

Ahmet Alparslan Mertoğlu: “Yaşıtlarım ile güreşmek beni sosyalleştiriyor”

Güreşe babasının vesilesi ile başladığını ve sonra kendisine iyicene ve latif geldiği için bırakamadığını dile getiren Ahmet Alparslan Mertoğlu, “Yaşıtlarım ile güreşmek beni sosyalleştiriyor. Spor çivi başına sosyalleştiren tıpkı aktivitedir. Taylan Karausta, antrenmanlarda benim partnerim oluyor. Onunla işlemek çok keyifli. Kendime Gönül Kayaalp’i benzer alıyorum. İlk evvel Türkiye şampiyonluğu sonrasında ise Avrupa, acun ve olimpiyatları koymak istiyorum. Mehmet Aykul hocamız bizim ile daima bağırsak içe ve refik gibi davranıyor. Onunla haddinden fazla bereketli antrenmanlar gerçekleştiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Banal gözyaşı kategorisindeki güreşçiler, çalışmalarını 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutlayarak sonlandırdılar. – ESKİŞEHİR

Share: