Rize’da kara tahta arabalar “Laz Ralli”da yarıştı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine mecbur Dikkaya köyünde tahta arabalarla gerçekleştirilen “Laz Ralli”, renkli görüntülere görüntü oldu.

Mekaleskirit Köyleri Toplumsal Yardımlaşma, Terbiye, Kültür ve El Birliği Derneği tarafından geleneksel adına planlı etkinlik, Kovid-19 salgınının ardından iki yıl sonradan yeniden gerçekleştirildi.

Yarışma öncesinde kara tahta arabaların parkura makul olup olmadığı tek biricik kontrol edildi.

Yarışlara, çoluk çocuk, yaşlılar ve kollar kategorilerinde 37 yaşama katıldı. Yaşlılar ve ayrıntılar 200 metre, gençler ise 1 kilometrelik parkurda yarıştı.

Etkinlikte, ilçe yaşanmaması amacıyla asayiş önlemleri alındı. Konkur pistinin ağırbaşlı bölümlerine saman balyaları konuldu.

Yarışmacıların edisyon anlar yaşadığı etkinlikte, ufak çaplı engebe meydana gelirken ara sıra yarışmacılar ise araçlarını itekleyerek parkuru tamamladı.

Öte yandan, dernekevi kıyafetler giydirilen dallar ortada görk yarışması yapıldı.

Mıhlama yarışmasında ise 9 yarışmacı, 7 dakikada en domuzuna mıhlamayı boşaltmak için yarıştı. Yarışmada Emine Çiçil, birinci oldu.

Çiçil, ilk kez mıhlama yapıyormuş üzere çok heyecanlandığını belirterek, “Biraz elan zaman olsaydı daha fena hâlde yapardım. Birinci olduğum amacıyla mutlu oldum.” dedi.

Yarışmalarda dereceye girenlere mütenevvi ödüller verildi.

Share: