Karadeniz’de akıbet 2 ayda yağışlar, geçen yıla göre yüzde 58 azaldı

TOPTAN ısınmanın etkileriyle yağış rejiminin değiştiği Şark Karadeniz’birlikte, haziranda 109,4 kilo yağış ile son 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, takip eden aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, geçen sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde averaj yüzdelik 58 daha bir iki yağış zımnında bölgede akarsu kaynakları bile azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’da çok fazla dominant olmaması, çok kötü konvektif gök gürültülü sağanak yağışların etraflı müddet ve art arda olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Gün Doğusu Karadeniz Bölgesi’nde akıbet aylarda mütenakıs yağışlar, yağışsızlık tehlikesini da beraberinde getirdi. Doğu Karadeniz’birlikte, haziranda 109,4 kilogram yağmur ile son 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, takip fail aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere bakarak, geçen yıl orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde averaj yüzde 58 elan beş altı yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içme suyunda gravite yaşanması riski ortaya bundan sonra. Bölgede yağışların sunma çok etkilediği Ordu’üstelik, orak ayı ayında 11 ilçedeki 336 noktada göçü ve toprak kayması yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Muamele ilçesinde, Artvin’dahi merkeze merbut Beyaz Zehir köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde hoşur yetenekli sel ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR ARKA ARKAYA OLMADI’İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Kürsü Başkanı, Facia Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sel ve kuraklığın yevmi değil ölçüsüz meteorolojik vaziyetler olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların seçkin dolaşma olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maatteessüf temas yağmurda baskın uyarısı verir olduk zira öz yataklarında haddinden fazla fazla hatalı ve ayrıcalı yerleşim var. Bu sene Karadeniz’birlikte çok çok yeğin olmaması, haddinden fazla elem konvektif asuman gürültülü boğanak yağışların teferruatlı müddet ve peş peşe olmamasından kaynaklanıyor. Zaman Zaman beş altı aktarılma yağmur yağar, yer ve dereler suya doyar. Bunun peşine gelen çokça akva sağanak yağışta imdi suyu yerey ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Hakeza şartlar üst üste geldiği ant dere yataklarında akarsu genleşip taşar. Öz yatağında vesile, çatı kat varsa bunlar de beis görür. Ötede gelgel şartlarını sunma az 500 yılda yağabilecek sunu biberli yağışı fikren evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız geçişsiz. Bunları ezbere yaptığımız zaman en küçük yağışlarda dahi art arda ve sonsuz yağdığı devir başat tehlikesi oluyor. Bu dahi alışılagelen değil. Bundan Sonra baran tahmini uyarısından artım yeğin tahmini oluyor. Her baran dominant, seçkin fırtına bire bir afete dönüşüyor. Bu birlikte akıllıcasına tıpkısı husus değil. Bu de yerleşimden kaynaklı bire bir genişlik.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Maşrık Karadeniz’üstelik bu yıl çok aşkın kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu nâkil Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu yıl Karadeniz’e çok kar yağdı. Saha şeş suları sıfır yer örtüsü kısa üstelik olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir aleniyet sular çok kuvvetliydi ama aşağı, güdük benzeri kurak periyot, yağışsız periyotta çabucak Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını yok etmek isteyenler bu işe seviniyor. Hiçbir devir gelgel herkesi kıvançlı etmez. Şu anda kurak periyotta ateşlilik, açlık var amma bire bir yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Anca aynı pozitif tarafı var” diye niteleyerek konuştu.

Share: