Son zaman haberi: Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki kilise yangınında 41 can öldü

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında meydan alan bir kilisede sâdır yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Çingen Kilisesinden yapılan yazılmış açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede yangın çıktığı rapor edildi.

Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki bire bir kilisede çıkan yangında önceki belirlemelere göre 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Ekiplerin çalışmaları sürüyor

Kilisenin çevresini düzenlilik kordonuyla kapatan itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Afiyet Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, fenomen mahalline 30 ambulansın gönderme edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve birey kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Afiyet Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Giza ve Kahire’deki hastanelerde hazırlık durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Mısır Reisicumhur Sisi’den talimat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı bağlanmış açıklamada, “Giza vilayetindeki Halk-Munira Kilisesi’nde meydana gelen koygun kazaya ilişkin gelişmeleri yakından izlem ettiğini; ilgili tam devlet gurur ve kuruluşlarına vacip tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi ayrıca, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara cümle sağlık hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.

Share: