İspanya tarihinde arz sıcak orak ayı

Cesamet Meteoroloji Ajansının (Aemet) verilerine bakarak, İspanya’da bu yılın temmuzu “ülkede şimdiye kadar belirleme edilen yeryüzü sıcak ay” adına kayıtlara geçti.

Aemet, 1981-2010 dönemindeki temmuz aylarına bakarak kıyaslama yapıldığında, bu temmuzda sayı farkı sıcaklığın 2,7 santigrat paye arttığını, bunun, Temmuz 2015’te kırılan son alev rekorunun 0,2 aşama üzerinde olduğunu bildirdi.

Temmuzda tanıdık ısıdam albeni dalgasının farklı dönemlere göre çokça daha ciddi, mevki geneline yayılan ve detaylı süreli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Carlos III Esenlik Enstitüsü üstelik 1-29 Temmuz döneminde beklenenden 9 bin 687 henüz fazla ölüm kaydedildiğini ve bunlardan 2 bin 124’ünün sivri sıcaklıklara tutkun olduğunu açıkladı.

Baraj ve göletlerdeki su doluluk oranı yüzdelik 40’lara indi

Bu yılın temmuzu son 15 yılın sunu yağışsız ayı oldu. İspanya genelinde temmuzda sayı farkı yağış, normal değerlerin yarısına inerken; “2005 ve 2007 temmuzlarının peşi sıra bildirme beş altı yağışlı üçüncü zaman” yerine belirleme edildi.

Susuzluk sorununun genişlik çok Galisya, Endülüs ve Katalonya bölgelerinde yaşandığını aktaran yetkililer, temmuz sonu bakımından büyüklük genelinde baraj ve göletlerdeki su doluluk oranının yüzde 40’lara indiğini duyurdu.

Kuraklığa alın yerel yönetimler, ayrımlı önlemler alırken; gâh yerlerde plajlardaki duşların kapatılması, esas ihtiyaçların dışında su kullanımının kısıtlanması, kişi başına günlük akarsu tüketiminin sınırlandırılması kabil kararlar açıklandı.

Bask bölgesindeki Bilbao kentinde bile kuraklıktan bildirme aşkın etkilenen yerlere teknelerle su taşınmaya başlandı.

İspanya’da buz kıtlığı

 

İspanya yer iri orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

Fransa’da dördüncü hamam hava dalgası geliyor

 

Share: