Kosova Başbakanı: Sırbistan ile bakir benzeri çatışma riski yüksek

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “Kosova ve Sırbistan ortada eskimemiş bir patırtı riski efdal. Hele dünya, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını gördükten sonra bunun aksini söylersem sorumsuzca davranmış olurum” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan ile yaşadıkları gerilimin arkasında Rusya’nın olduğunu söyleyen Kurti, “Ukrayna’nın işgalinden evvel olasılıklar azdı, deminden ise buut değişti. Kremlin’in faşist Panslavizm fikrinin sonucu yerine önceki seksiyon, Ukrayna’da gerçekleşti. Söz Gelişi, olursa ikinci bölümü Transdinyester’de görebiliriz, üçüncü savaşın ise alelhusus Mağrip Balkanlar’da Kosova’da olma olasılığı haddinden fazla faziletkâr” dedi.

Kosova NATO’ya elde etmek istiyor

İtalya’nın La Repubblica gazetesine mütekellim Kurti, Ağustos’un üçüncü haftasında Brüksel’de Kosova-Sırbistan ilişkilerinin genel durumuna ilgilendiren tıpkısı güruh olacağını kaydederek, “Umuyorum kim; bu gerginliğin düşmesine yardımcı tamam” diye niteleyerek konuştu.

Ülkesinin NATO üyesi olma arzusunu dile getiren Kurti, NATO’ya örgen olmalarının mihman barışı sağlamalarına yardım yapacağını belirtti.

Sırbistan-Kosova problemi

Kosova’da işlek Sırplar karışma herkesin Kosova etiket ve plakasına eş olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki çizi geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti birlikte Sırbistan’la olan çizi kapılarına giden yollara konulan tam barikatların kaldırılması sonrası Sırbistan ile krize kere açan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

AB’den Kosova’daki gelişmelere dayalı izah

 

Trump’ın Temsilcisi, Kosova’da Biden başı yerde dedi

 

Yaşanan gerginlikte Kosova’dan et kafalı aşama geldi

 

NATO’nun Kosova Gücü: Acı yerinde müdahaleye hazırız

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü

 

Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova’lı mevkidaşlarıyla görüştü

 

Sırbistan, 2008’da tek yanlı bağımsızlığını zar fail Kosova’yı kişi toprağı yerine görüyor.

AB’nin duruluk buluculuğunda 2011’üstelik başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan yüklülük üzere ayrımlı nedenlerden sıkça kesintiye uğruyor.

Share: