Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada almaç buluyor

Samsun’üstelik Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada kamera buluyor.

Türkiye’nin sunma bereketli ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında kullanılan, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve kalın yapısıyla kâm görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi yapan Fıkdan Kederli, günde 80 ile 100 titrem beyninde kapya hasadı yaparak Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken almaç bulduğunu rapor fail Acılı, “Hem üretimini yapıyoruz hem üstelik köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz mülk kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının birlikte yapılmasını istediklerini belirten Acılı, şunları kaydetti:

“Samsun’de bütün kuvvetli çözümleme laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çok birinci sınıf ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz ama ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün geri vürut riski var. Samsun’dahi bu laboratuvar olsa ihracatı gösterişsiz yapabiliriz. Hem ülkemiz hem birlikte tığ kazanabiliriz.”

Açık Deniz Albayrak de 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kadar illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene ürün haddinden fazla güzel, bunun beraberinde fiyatı dahi çokça iyice”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra ve Çarşamba ovalarında balaban miktarda sebze ve kâr üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini rapor eden Kuvvetli, kapya biber üretiminin yoğunluklu yerine Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’da, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin ton kapya biber üretimi yapıldığına işaret fail Sağlam, “Bu yıl hasat başladı, tahminlerimiz kestirmece 33 bin dekar alanda 129 bin tona mümasil rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin eti haddinden fazla balıketi. İsotu ile anılmış Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya biz buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye konuştu.

Akva, Bafra’birlikte kapya biberin közlenmesi ile ilişkin aynı üretimlik açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah imdi dondurulmuş azık adına tüketilmesini üstelik ulaşmak istiyoruz. Yalnız kapya biber değil eksiksiz sebzelerin hele Avrupa Birliği’nde geçmiş olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş göveri yemeği ile ilgilendiren Bafra’da ayrımsız çalışmamız var. İnşallah onu dahi mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O de yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kadar ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu yıl ürün çok evire çevire, bunun yanında fiyatı da çokça iyicene. İnşallah hakeza bitmeme ederse önümüzdeki yıl hem ekim alanlarını arttırmaya hem üstelik yararlanma alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: