Şanlıurfalı engelli Ömer’in hayatı sabık sene tanıştığı basketbolla değişti

Şanlıurfa’üstelik engelinden dolayı hariç çıkmayan ve içine kapanık tıpkısı hayat süren Ömer Toydemir’in hayatı tesadüfen tanıştığı basketbolla değişti.

Tekerlekli Sandalye Basket Süper Ligi’nde savaşım eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor’un 15 yaşındaki oyuncusu Ömer Toydemir, geçen sene savmak ahzetmek amacıyla gittiği fırında tanıştığı Bekir Solmaz’ın ısrarı sonucu takımın antrenmanına katıldı.

Tekerlekli sandalye basketbolu hakkında ayrımsız bilgisi olmayan Toydemir, ilk antrenmanda tekerlekli sandalyeye oturup hep eline alınca basket oynamaya karar verdi.

Yaklaşık tıpkı sene altyapıda süren çalışmalarının karşılığını düzlük Toydemir, yıpranmamış zaman çalışmalarına A mızıka ile başladı.

“Icığı Cıcığı elime alınca bütün hayallerim değişti”

Ömer Toydemir, AA muhabirine, savmak ahzetmek için gittiği fırında yanına gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor oyuncularından Bekir Solmaz’ın kendisini basketbol oynamaya nida ettiğini söyledi.

İlk başta bu davete yunak bakmadığını ancak tekerlekli koltuk basketbolunu tanışıklık hesabına bire bir defalığına antrenmana gitmeye değişmeyen verdiğini ifade fail Toydemir, şöyle konuştu:

“Benim tekerlekli koltuk basketboluyla ilişkin bilgim yoktu ve ilk defa duyuyordum. Ilkin bende aynı çekinti oluştu oynayayım mı oynamayayım mı diye. Sonradan evde düşündüğümde ‘Giderim ama yapmam.’ dedim. Ertesi dönüş salona gittim, sandalyeye oturup bütünü elime alınca tamlık hayallerim değişti. Zira o anda neler yapabileceğimin farkına vardım ve ‘Benden bire bir şeyler olabilir.’ dedim. İlk başlarda ailem ve yakınlarım haddinden fazla destek vermiyorlardı ama demin hem babam hem annem bu sporu yapmamı istiyorlar ve seviyorlar. Amacım seneye taze milli takıma seçilerek ülkemi ve bayrağımı Avrupa’da teşhir etmek.”

Spora başlamadan önce bilcümle evde olduğunu, telefon ve televizyonla ara geçirdiğini, apayrı bire bir molekül yapmadığını dile getiren Toydemir, “Basketbolla tanışınca yapabilecek bire bir şeylerim oldu. Canım sıkıldıkça salona gelip alıştırma yapıyorum. Elan önceden içime bulutlanmış biriydim, arkadaşlarım da benimle dalavere geçerdi ama ben onlara gülerdim. Bu sporla tanışınca bir şeyler başarabileceğimin hissiyatına vardım. Spora başladıktan sonraları kul çokça madde değişti, söz gelişi bayağı benzeri yoldaş çevrem oldu.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım: “Önümüzdeki yıllarda çok yüce bir nasip olacak”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor Antrenörü Başkumandan Sebep ise Ömer Toydemir’in gelecek vadeden aynı sportmen olduğunu söyledi.

Altyapıya önem veren ayrımsız pakt olduklarını nâkil Sebep, şunları kaydetti:

” Türkiye’dahi altyapıdan sunu çokça sporcu yetiştiren aynı kulübün antrenörü namına Ömer gibi oyunculara çalışmak bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Amacımız tekerlekli koltuk basketbolunda altyapıdan elan aşkın aktör yetiştirerek hem kişi takımımızda görmek hem da değişik takımlara göndererek kazançlı kazanımlarını sağlamaktır. Ömer’den son rütbe memnunuz. Benzer sporculardan biri olacağını şimdiden söyleyebilirim. Etken, arı güveni olan ve seçkin antrenörün işlemek istediği oyunculardandır. 15 yaşında olmasına rağmen A takımla çalışıyor. Bizimle tahminî 1 yıldır çalışmasına karşın 3 yıllık aynı sporcunun performansını gösteriyor. Öyle görünüyor ki gelişmemiş zamanda üstelik formayı kapacak. Ömer namına verdiklerimizi serian kayran, yeniliklere açık benzeri sporcu. Bu, hem bizim işimizi hem öz gelişimini kolaylaştırıyor. Önümüzdeki yıllarda çok önemli benzeri yıldız olacak.”Share: