Aynı haftada ele geçirilen uğrun makaron sayısı rekor seviyeye ulaştı

Kaçakçılık büyüklük ekonomisine verdiği zararların dışında terör örgütleri amacıyla da çetin bire bir finans kaynağı. Sadece duman ürünlerindeki kaçakçılığın 50 bilyon TL’lik tıpkısı algı kaybına hastalık olduğu oranlama ediliyor. Yıllar içerisinde uğrun sigara ile mücadeledeki başarı, kaçakçıları farklı yöntemlere yönlendirdi. Gizlice sigaranın yerini yasa dışı sarih tütün ve makaron aldı. Hemen tıpkısı haftada yapılan kâh operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 2021 yılının tamamında yakalanana yaklaştı.

Konfedere Uluslar verilerine bakarak dünyada hep organize yasa dışı ticaret miktarı 870 milyar KUL dolar. Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Friedrich Schneider Türkiye’bile 2015 yılında yaptığı çalışmasında kayıt dışı tecim oranının yüzdelik 27 olduğunu vurgulamıştı. Pusat dışı ekonominin içinde yasa dışı kendisine ticareti yapılan yaman ve tütün mamulleri eke vadi tutarken, dünya genelinde da tüketilen rastgele 10 sigaradan birinin gayrikanuni olduğu durum ediliyor. KPMG’nin ‘Türkiye’de Sigara Vergilemesi’ antetli raporuna göre ülkemizde yasa dışı sarmalık kötü tüketimi herhangi bir geçen ahit artarak mecmu tüketimin yüzde 20’sini oluşturduğu aritmetik ediliyor. 2021 yılı içinde Duman mamullerinden alınan özel istihlak vergisi (ÖTV), toplanmış ÖTV gelirinin neredeyse üçte biri kadardı. 2022 yılı amacıyla ise hedeflenen ÖTV geliri 70 milyar TL iken, yasa dışı tütün ticaretinden kaynaklanan alacak kaybının kestirmece 50 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. yasa dışı esrar ticaretinin her an artması kazanç kaybının beraberinde çoğunluğu bakkal, market ve büfelerden oluşan 150 bin esnafın birlikte gelirlerini hırçın yönde etkilemekte nahak rekabetin büyümesine etken olmaktadır.

Kaçakçılar paketteki kayıplarını makaronla telafi etti

Geçtiğimiz yıllarda yüzde 21’lere büyüklüğünde yükselen yasa dışı paketli sigara, kaçakçılıkla mücadele çerçevesinde küsurat çizgi kontrolleri ve yakalamalar sonucu 2019-2020 yıllarında yüzdelik 2 seviyelerine büyüklüğünde gerilemişti. Çaktırmadan sigara ile yapılan kudretli uğraş sonucu yaşanan düşüşün gayrikanuni sarmalık yaman ve makaronda yükselişe yansıdığı hesap ediliyor. Uzmanlar, kaçakçılığın eşkal değiştirdiğini belirterek kaçakçılıkla mücadeleye ilgili kanunların bile güncellendiğini anlatım ediyor.

Terör örgütlerinin en iri finansman kaynağı yasa dışı duman mamulleri

2021 yılı Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş Ofis Başkanlığı’nın (ÇIFTLIK) ‘Kaçakçılıkla mücadele’ raporunda kaçakçılığın yıldırı örgütlerini üstelik akçalanmış ettiği belirtiliyor: “Kaçakçılık; ülkemizi soylu erki ve toplumsal yönden münasebetsiz etkileyen, bir zamanda yıldırı ve yanlışlık örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek üzere finansal bindi sağlayıcı çokça boyutlu, haddinden fazla aktörlü ve değişebilir koca tıpkısı süreçtir. Ticari ürünlerin ve suçun işleniş yöntemlerinin çokça aşkın skala göstermesi zımnında dönemsel yerine farklı kaçakçılık türlerinde artım ve azalışlar gözlemlenebilmektedir. Kaçakçılık suçları, niteliği itibariyle aracısız çizgi ihlali olmak aracılığıyla evet birlikte gümrük işlemlerinde yöntemsizlik yahut kayışçı işler ile gerçekleştirilmektedir. bununla birlikte bazen iz ve eşyalar ülkemizde üretilmiş olsa de 5607 basit yasadaki şartları taşımaması halinde bile gizlice kendisine tanımlanmaktadır”.

Bir haftada yakalanan makaron sayısı geçen yılın toplamına yaklaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 10 Sülale 2022’bile düzenlenen “2021 Yılı Kaçakçılıkla Mücadele Istimara Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 2021’da aynı esbak yıla göre yüzde 76 artışla, 7 milyar 749 milyon lira mesabesinde uğrun eşya yakalamasına imza attıklarını belirtmişti. Muş, 2021’deki operasyonlarda 3,7 milyon paket sigara ile geriden geriye sigara üretiminde geçer not 26,1 milyon makarona ahali koyduklarını söylemişti.>

Kaçakçılıkla Savaşım ekipleri gayrikanuni kötü ve makaron ile yapılan kaçakçılığa göz açtırmamaya devam ediyor. Ele geçirilen makaron sayısı ise bu kaçakçılığın ne denli büyüdüğünü gözler önüne seriyor; 2021 yılında ele geçirilen makaron sayısı 26,1 milyonken yalnız geçtiğimiz hafta yapılan kalburüstü operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 24 milyon 200 bini aştı. 9 Teşrinievvel – 16 Teşrinievvel 2022 arasındaki ayrımsız haftalık sürede yapılan bazı operasyonlar ve ele geçirilen yasa dışı kötü ve tütün mamulü miktarları şöyle oldu: Tunceli’bile 160 bin kayırıcı, Samsun’üstelik 60 bin arka dolgulu makaron, Tekirdağ’dahi 7 milyon 887 bin adet yapmacıklı bandrollü makaron, 56 bin 680 adet doldurulmuş makaron, Konya’de iki farklı operasyonda toplam 7 milyon 96 bin sayı bandrolsüz makaron, Kocaeli’üstelik 2 ton 434 kilo habersizce tömbeki, 176 bin gümrük kaçağı makaron, Tokat’ta 100 bin sayı makaron, Mersin Ağacı Silifke’dahi 90 bin gümrük kaçağı makaron, Kastamonu’bile 6 bin 460 sayı dolgulu makaron, 15 bin 350 adet boş makaron, Bursa’birlikte 56 bin 700 kilo kıyılmış yaman ve 6 bin adet mahmul makaron, Osmaniye’de 430 bin sayı makaron ile 24 bin 318 paket gümrük kaçağı sigara, Afyonkarahisar’bile 94 bin sayı kaçak makaron, 16 bin 600 gram gizliden gizliye kötü, 3 bin 750 skor dolgulu makaron, Eskişehir’de 97 bin sayı makaron, 32 bin 400 kayırıcı sarılmış sigara, Kayseri’da 210 bin eğin makaron, Balıkesir’de 36 bin nüsha makaron, 10 bin adet dolgulu makaron, Tekirdağ’da 177 bin 487 makaron, Hatay’bile bin 180 paket gümrük kaçağı sigara ve 5 bin 500 sayı doldurulmuş makaron, İskenderun’üstelik 900 bin adet makaron, Tarsus’ta 889 bin 600 makaron, 179 bin 840 nüsha dolgulu makaron, İstanbul Eyüp Sultan’dahi 2 bin 40 kilo habersizce esrar, 4 milyon 200 bin sayı makaron,12 bin 500 paket sigara.

Nefes 2 operasyonunda 583 adrese baskın yapıldı

Geçen hafta 7 ilde eş zamanlı planlı ‘Nefes 2’ operasyonu kapsamında kötü mamulleri ve makaronları; gayrikanuni imalathanelerde üreten ve gayrikanuni ticaretini yapan yanlışlık gruplarının cümbüş gösterdiği 7 mülk ilkin atılmak amacıyla ülke genelinde tayin edilen 583 adreste taharri yapılarak 198 çirkin gözaltına alındı.

2022’da operasyonlar sürat kesmedi

Işler sonrası KOM birimlerince 2022 yılı evvel 9 ayında yapılan 6.115 operasyonda; 4.7 milyon paket çaktırmadan sigara, 1.3 bilyon adet boş makaron ile 425 milyon adet doldurulmuş, 273 titrem duman mamulü ile 329 bin sayı puro ele geçirildiği, 323 adet gayrikanuni doldurulmuş makaron imalathanesi deklare edildiği ve yapılan kalburüstü operasyonlar sayesinde 625 milyon liralık kazanç kaybının önüne geçildiği bilgisi edinildi. Uğrun’ TBMM Türe Komisyonu’nda konuşuldu. Duman, Tütün Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Gâh Kanunlarda mübayenet yapılmasına dair kanun teklifi eski gün TBMM Hak Komisyonu’nda görüşüldü. Öneri komisyonda kabul edildi.

Öztürk: “Yıldırı örgütleri amacıyla cazip bir para kaynağı “

Görüşmelerde söz kayran MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, yıldırı grupları ve illegal yapılanmalarda mevcut örgütler için getirisi efdal, çekici ayrımsız finans kaynağı olduğunu belirterek, “Özge taraftan, habersizce duman ve duman ürünlerine insan sağlığı açısından baktığımızda bu ürünlerin muhtevasında plastik, iplik, kağıt, mukavva, küf, böcek ve larvalarıyla çokça aheste emare ve katkı maddelerinin bulunduğunu görmekteyiz. Antrparantez, bu soy yasa dışı ürünlerde haddinden fazla faziletkâr oranda zifir, nikotin ve karbonmonoksit ile ayrıksı âdem sağlığına zarar verici kimyasallar bile bulunmaktadır” dedi.

Öztürk, ‘dolgulu makaron’a ilgi çekerek, “Ülkemizdeki esrar ve kötü mamullerinin kaçakçılığı yöntemlerine baktığımız da “sırtcılık” olarak tanımlanan ve hayvan sırtlarına getirilen uğrun yaman mamullerinin ülkeye sokulması, piyasada kanuni kendisine satılan sigaralar ile nargile tütünlerinin taklitlerinin piyasaya bildirme edilmesi, “doldurulmuş makaron” adına adlandırılan ürünün piyasaya yer edilmesi, kaçak esrar mamullerinin internet zarfında satışı ve kargo gönderimleri ile büyüklük içerisinde nakli kabilinden koca yöntemler yöre plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mesten: “Hangi idiği galiba sıfır ürünler umum sağlığını zılgıt ediyor”

Komisyonda kortej kayran DÜRÜST Parti Bursa Mebus Osman Mesten ise çakaralmaz, ne idiği mahsus olmayan ürünlerin halk sağlığını gözdağı ettiğini vurgulayarak, “Elan eski sâdır kanun çerçevesinde adi aynı başarı kaydetmiş olsak dahi bakir yöntemlerle bu kaçakçılığın arttığını gözlemlemekteyiz. söz konusu kaçakçılık sonucu, alacak kaybımız var. Nahak rakiplik ortamı ülke ekonomisinin engel görmesi bahis konusu. Bozuk iz ve ne idiği belgisiz muhtevalı “Basak altı üretim dediğimiz, hangi şartlarda üretildiği mahsus olmayan istihsal şartlarından kontekst birlikte halkımızın, ahali sağlığının engel gördüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: