Bitkisel: IMF ile aynı sözleşme imzalanmadı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Prof. Hakim Yılmaz’ın mazi yayınlanan aynı göstergeç programında bulunduğu iddialar ile ilişkin bir açıklama yaptı.

Icra Vekili Bitkisel, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Prof. Bilge Yılmayan, evvel katıldığınız ayrımsız yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 bilyon dolar borç aldığını tez etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz evet bile bilip çarpıtıyorsunuz. İki uzanım da sizin adınıza üzücü.

Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Servet Fonu (IMF) organ ülkeleri doldurmak amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Hususi Incizap Hakkı) tahsisatı, başka aynı ifadeyle şartsız rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları unsur 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz sene; ESIR’ye 112,9 bilyon ÇAKER doları, Almanya’ya 36 bilyon MEMLUK doları, Güney Afrika’evet 4,15 bilyon MEMLUK doları tutarında çekince imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına fiyat karışmak üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda tıpkı uyuşma imzalanmamış ya bile izlence ilişkisine girilmemiştir. Bu olanak, eksiksiz örgen ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den vecibe aldığına ait izahat temel dışıdır.

Bu hususlarla ilgilendiren bir vakitler birlikte yapılan tezviratlara ilişkin 26 Ağustos 2021’bile yapılan Bakanlığımızın matbuat duyurusu linkini sizin amacıyla yeniden bırakıyorum.”

https://www.hmb.gov.tr/duyuru/basin-duyurusu

IMF ile bu konuda aynı konvansiyon imzalanmamış evet birlikte izlence ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, mecmu unsur ülkelerin kullanımına açılmış aynı kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den namus borcu aldığına ait izahat mahiyet dışıdır.

— Dr.Nureddin NEBATİ

Share: