GTO Başkanı Saika, Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Tecim Odası (GTO) Umumi Heyet Başkanı Tuncay Saika, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te açıklanan Ağustos kocaoğlan ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Açıklanan verilere bakarak Gaziantep Ağustos ayında 918 milyon dolar dış satım gerçekleştirdi. Aynı önceki yıla göre yüzde 6,4 çoğalma sağlayıcı Gaziantep, bu verilerle gelişigüzel Türkiye’nin bildirme fazla ihracat gerçekleştiren 5. ili oldu. GTO Başkanı Yıldırım, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’in tahaccüm hikayesindeki temel kahramanın dış satım olduğuna aksan yaparak, gösterdikleri ile sunma balaban alkışı dış satımcı üyelerini ve hareket insanlarının olduğunu tabir etti. Yıldırım, “Biz şehir olarak teferruatlı yıllardır dış satım üzere seferber oluyoruz. Türkiye’nin büyümesine Ankara’dan sonraları en fazla katkı sağlayan 2. iliz. Buraya büyüklüğünde çok sunturlu geldik ancak bundan sonrasını planlayabilmek, zamanın ötesine geçebilmek üzere öncelikle kâin konjonktürün üretim ve dış satım üzerinde oluşturduğu stresi gidermemiz gerekiyor. Bu stresi yönetemezsek sürdürülebilir tıpkı dış satım artışı temin etmek olabilir olmaz” dedi.

“Koşullar her an zorlaşıyor”

Sonuç gelen hareketlilik ve doğalgaz zamlarıyla alay malay maliyetlerin berenarı yükseldiğini ve şartların giderek zorlaştığını vurgulayan Başbuğ Yıldırım şu şekilde devam etti:

“Maalesef bir değil gürpedek aşkın sorunumuz var. Sonuç gelen neşelilik ve doğalgaz zamları gibi sebeplerle oluşan maliyet artışları birlikte aksiyon insanlarımızı haddinden fazla pres durumda bırakıyor, fiyatlama yapmalarına engel oluyor. Ulusalda ve yerelde yaşadığımız kimi problemler da var. Örneğin, dövizli çek kullanamamamın neden olduğu teminat açığı, finansmana erişimin zorluğu, vize problemi, Gaziantep özelinde söyleyecek olursak üstelik hava yolu ulaşımındaki kısıt. Tüm bunları yoğun koyduğumuzda şartların her an zorlaştığını söyleyebiliriz. Bu konularda atılacak olumlu adımlarla üretim ve ihracatın üzerindeki baskının azaltılması gerekiyor.”

“Nicelik büyüklüğünde niteliğe de ihtiyacımız var”

Gaziantep yerine strüktürel problemlerinin dahi olduklarını ekleyen Yıldırım, “Gaziantep adına herhangi bir hangi kadar ihracata dair tahaccüm ve üretim esnekliğine sahip olsak de ne yazık kim ihraç ettiğimiz ürünlerin vahit değeri düşük. İhracat yapmayı çok bol biliyoruz ama nicelik kadar niteliğe dahi ihtiyacımız var. Kilo fiyatımız artırmaya odaklanmalıyız. Şu dakika 2023 yılında 15 bilyon dolar dış satım kabil elden niceliksel benzeri dış satım hedefi belirleyip ilerleyebiliriz. Ama niteliğe henüz fazla vakar verilmesi müstelzim benzeri dönemde olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. İhracat sepetimiz ‘düşük’ ve ‘orta’ teknolojili ürünlerde yoğunlaşmış durumda. Bunun üzere elan erdemli maharet müstelzim sektörlere, faziletli katma değerli ürünlerin üretimine ve ticaretine dalgalanmak zorundayız” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Share: