İTO’dan küresel krizi fırsata atıf önerileri

İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, acun ekonomisinin eskimemiş ayrımsız soylu erki resesyonun eşiğinde olduğunu belirterek, “Global ekonomide muhtemel krizin Türkiye üzere tehditlerin beraberinde koskocaman fırsatlar dahi sunacağını öngörüyoruz. Bu noktada ara sıra hususlara özen etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İTO’dan yapılan açıklamada odanın ağustos kocaoğlan çarpık çurpuk meclis toplantısındaki konuşmasına kayran sunulan Başbuğ Şekib Avdagiç, Türkiye’nin pandemi sonrası ihracatta yakaladığı müspet seyrin bitmeme ettiğini belirtti.

Acun ekonomisinin yıpranmamış aynı soylu erki resesyonun eşiğinde olduğuna belen eden Avdagiç, küresel ekonomide muhtemel krizin Türkiye üzere tehditlerin beraberinde koskocaman fırsatlar bile sunacağını ifade etti.

Bu kapsamda kâh hususlara özen edilmesi gerektiğini tamlayan Avdagiç, “Toptan ticarette pandemi sonrası öne çıkan tedbir avantajımızı iyi değerlendirirsek, bu dönemde ülkemize artı inhilal imkanı sağlayabiliriz. Bize düşen bu dönemde küresel resesyondan gibi olduğunca birkaç soyulmak, üretim maliyetlerini dengede tutarga rekabet avantajı temin etmek ve bununla dahi yetinmeyerek aksata ve nişane çeşitlendirmesine müracaat etmek olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, finansmana muvasala üzerine yaşanan sıkıntıların alelacele aşılmasının balaban önem taşıdığını vurgulayarak, getiri oranlarındaki artışla alay malay, bankacılık sektörünün kullandırdığı ticari kredilerin arındırılmış namına yıllık çoğalma hızının 2 ay öncesine bakarak yüzde 50 azaldığını aktardı.

Güven mekanizmasının bozulmasının üretimin, ticaretin ve ihracatın daralması anlamına geleceğini kaydeden Avdagiç, “Zımnında, yüreklilik kullanımını kısıtlamaya müteveccih herhangi bir türden yöntem, üretimi baskılama ve zincirleme etkilerle ekonominin değil parçalanmamış alanlarına sirayet fail bir aksi döngüye asimilasyon riski oluşturabilir. Bu bile bizi toptan resesyonda pozitif ayrışmadan alıkoyabilir, mutedil vadeli daha şişman sorunlarla yüz yüze bırakabilir.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, ihracata müteveccih kredilerin önemine dikkati çekerek, “İhracata yönelik kredilerin amacına uygun namına kullanılıp kullanılmadığının tespiti hiç üstelik print evet dahi ağdalı aynı süreç değil. Firmalarımızın kendi üretim alanlarında dış satım amacıyla ihtiyaç duyduğu girdiler, buna ilgilendiren finansman ihtiyacı ve bahis konusu ihracatın ne büyüklüğünde sürede gerçekleştiği belgelere dayalı adına izlenebilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Avdagiç, bu kapsamda, alelhusus ihracatçı firmalara verilen reeskont kredilerinin banko azaltılmaması gerektiğini vurguladı.

Para Şişkinliği muhasebesinin uygulanması gerektiği açıktır

Şekib Avdagiç, enflasyonla mücadelenin odaklanılması müstelzim cesim benzeri sav olduğuna dikkati çekerek, şişkinlik muhasebesinin uygulanmasını irade etti.

Avdagiç, şunları kaydetti:

“Erdemli enflasyonla oluşan itibari kârların vergilendirilmesi konusu mail dönemin koca başlıklarından birini oluşturacaktır. Bu çerçevede şişkinlik muhasebesinin uygulanması gerektiği açıktır. İşletme sermayesi ihtiyacı giderek küsurat şirketlerimizin, tıpkısı dahi erdemli enflasyon zımnında sermayelerinin vergilendirilmesi ve arttırma sermaye erozyonu yaşamasının önüne geçmeliyiz.

Erke fiyatlarının oluşturduğu maliyet baskısına birlikte dikkati temizlemek isterim. Durgunluğa doğru gidilen ve sorunların bitmeme ettiği global ekonomide Türkiye yerine biz enerjimizin büyük bölümünü enerjiye harcamalıyız. Büyüklük yerine kalıcı şekilde enerjide dışa bağımlılığı azaltacak politikaların hızlandırılması üzere evgin tıpkısı görevle karşı karşıyayız.”

Avdagiç, Türkiye’nin serencam iki hafta içinde lehçe liderliğini göstererek, tahıl koridorunun açılmasının mimarı olduğunu belirtti.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle Ukrayna limanlarından açılan hububat koridorunun önemine dikkati calip Avdagiç, “Türkiye, küresel piyasalarda deyim yerindeyse tahılın fiyatını belirlemiştir. Daha evvel sevkiyatın tarihinin açıklanmasıyla birlikte toptan piyasalarda tahıl fiyatları yüzde 20 civarında geri çekildi.

Savaştan önce Afrika ülkelerinin balaban bire bir bölümü buğday ihtiyacının yüzde 30’undan fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan ithalatla karşılıyordu. Diliyoruz kim, bu antant Ukrayna ve Rusya aralarındaki sorunların çözümü için bire bir esas oluşturur ve analog sorunların çözümüne emsal teşekkül paha.” yorumunu yaptı.

İTO Başkanı’ndan enflasyonla mücadelede enerji ve gıda fiyatları açıklaması

 

İTO Başkanı, asgari sevap artışı için ‘kamu-özel’ işbirliği istedi

 

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

 

İTO’dan ‘İstanbul’a özel teşvik paketi’ talebi

 

Share: