Dünyaca ünlü Karikatürcü Jean-Jacques Sempe ahiret yolculuğu etti

Dünyaca adlı çizer ve yazar Jean-Jacques Sempe 89 yaşında yaşamını yitirdi. Türkçeye “Pıtırcık” adıyla çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle tanınan ve naif çizimiyle Fransa’nın sunu çok satan edip ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin ahiret yolculuğu nedeni açıklanmadı.

Acun çapında 15 milyondan fazla satan Sempe’nin ölümüyle ilgili açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur içre yaşamını yitirdi. Yazlık evinde beraberinde eşi ve mail arkadaşları varken yaşamını yitirdi” dedi.

Pıtırcık serisi 40’tan fazla ülkede 15 milyondan çok satarak rekor kırmıştı.

Çocukken caz piyanisti kalkışmak isteyen ancak okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe elan sonra karikatürcü yerine gelişim bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile mail yâren olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla satmıştı. Eserleri film ve cızık filme dökme Sempe’nin ferah çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Sözcü’nün haberine göre yardımcı ailelerde mütehammil koşullarda ayrımsız çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken gelişigüzel şeyin ongun sonuçlanacağını gösteriyor” dedi.

Ünlü dublaj sanatçısı Sungun Babacan ebedî uyku etti

 

Mafya filmlerinin aranan ismi ebedî uyku etti

 

Yordamlı yazın eri Rasim Özdenören mevt etti

 

Share: