Icra Vekili Dönmez’den ‘Akkuyu’ açıklaması

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Küçük Asya Ajansı Yayımcı Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Akdeniz’de 45-60 günlük süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. His bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız.

(Akkuyu NGS) Proje takviminde tıpkı aksamaya müsaade edemeyiz.

Karadeniz’in 2200 metre altında bir erke üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik derin deniz borazan mefruşat işlemi tamamladı. 50 kilometrelik hane kaldı.

(Doğalgaz sevkiyatı) Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda tabii gazda seçme yüklülük yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

(Tabii gazda ruble ile tecim) Bu konu liderler ortada üstelik konfirmasyon edildi. Transferlerde Türk Lirası’nı da konuşuyoruz.

Bugün itibarıyla Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nde doluluk oranımız yüzdelik 87. Hedefimiz eylülde tamamını esermek. Tuz gölü depolama tesisimiz tamamen dolu.

Elektrik ve saf gazda terviç bitmeme ediyor. Bindi miktarı bu yılın geçmiş yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından daha fazla seyrediyor.

Elektrikte yerleşmiş gücümüz 101 bin megavata ulaştı. Bunun yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

1-2 ay ortamında YEKA GES 5 düzenlenecek. 1200 megavatlık ayrımsız kapasiteyi yarışmaya sunmuş olacağız.

Erke ithalat tutarı 100 milyar dolara gidiyor. Kontrollü ve süssüz tedbirlerle yüzdelik 10 tasarruf sağlayabiliriz. Bu birlikte 10 bilyon dolar cebimizde kalacak demektir.

Vatandaşlarımıza bindi olarak ısı yalıtımı kredisi 50 bin liraya kadar, 60 kamer vade ve 0,99 repo oranıyla sunuluyor.”

Erdoğan, Akkuyu Çekirdeksel Aheste Santrali’ni mülakat etti

 

Share: