Ağustos kocaoğlan dış tecim rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzde 13.15 artışla 21,3 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu bugüne kadar arz yüksek ağustos kocaoğlan ihracat rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos kocaoğlan dış ticaret rakamlarını açıklayan Nazır Muş, “Gaziantep firez ve ticaret merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz sene 10 milyar doları güzeşte ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında saha almaktadır. ÇAKER Hat Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’bile devam eden uğraş ve Tayvan krizi riskleri birlikte getirmektedir. Tahıl koridoru anlaşmasıyla bugüne büyüklüğünde 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Vekil Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 milyar dolar kendisine gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde yeryüzü faziletli ağustos ayı ihracat rakamıdır. Türkiye ihracat rekorlarına devam ederek, 2022’nin 8. ayında dahi sunu yüksek mahiye ihracat değerini yakalamıştır. Aut ticaret hacmimiz yüzde yüzdelik 28,39 artarak 54 milyar dolara yükselmiştir. Erke ve kızıl dünya ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“En aşkın ihracat yapılan ülkeler”

Sunu aşkın ihracat yapılan ülkeleri açıklayan Vekil Muş, “Sunu fazla ihracat yapılan ülkeler, Almanya 1 bilyon 662 milyon dolar, MEMLUK 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 milyar 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan ihracat rakamları”

Ağustos ayında TL ile dış satım yapılan talih sayısı ve rakamları paylaşan Vekil Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile ihracat yaptığımız talih sayısı 164, TL ile ihracat yapan firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan dış satım tıpkı geçmiş yılın tıpkısı ayına bakarak yüzde 109 artış göstermiştir” diye niteleyerek konuştu. – GAZİANTEPShare: