KMÜ’lü akademisyenden kalıtım bilimi alanında bire bir evvel

KMÜ’lü akademisyenden kalıtım bilimi alanında bire bir önce

Türkiye’birlikte önceki, dünyada 14’ncü vakaya KMÜ’birlikte kişileştirme kondu

KARAMAN – İlk misil 2017 yılında tanımlanan ve şu anne kadar dünyada 13 kişide tanıdık Imagawa-Matsumoto Sendromu Türkiye’de birlikte ortaya bundan sonra. Karaman’birlikte zeka geriliği ve sosyal ahenksizlik şikayetiyle hastaneye başvuran tıpkısı hastaya Tababet Fakültesi marifetiyle müstakbel teknolojinin imkanları de kullanılarak yapılan testler sonucunda bu sendromun tanısı konuldu. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıbbi Kalıtım Bilimi Temel Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, canlı ayrımsız medrese olmalarına karşın bu cins heybetli testlerle teşhise ulaşabilmelerinin şişman başarı olduğunu belirtti.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, dünya çapında yalnızca 13 vakaya rastlanan Imagawa-Matsumoto Sendromunu taşıyan bir olay tespit etti. Zeka geriliği ve toplumsal uyumsuzluk sorunları nedeniyle Karaman Eğitim ve Araştırı Hastanesi Noröloji Polikliniğinde Uzman Doktor Zeliha Yücel’e başvuran ve henüz sonra tıbbi kalıtım bilimi polikliniğine sevk edilen hastanın muayenesini fail KMÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, yapılan genel değerlendirmenin ardından hastanın tetkiklerindeki bulgulardan yola çıkarak dünya üzerinde takkadak 13 vakanın görüldüğü Imagawa-Matsumoto Sendromuna yoğunlaştı. İleri teknolojiyi bile kullanılarak titiz benzeri düzentileme gerçekleştiren Prof. Dr. Yüksel, hastaya Imagawa-Matsumoto Sendromu teşhisi koydu. Bu dahi dünya genelinde 14’üncü, Türkiye’dahi ise evvel canlandırma namına kayıtlara geçti.

“KMÜ Tıp Fakültesi için nazik başarıdır”

Henüz 3 yıllık ayrımsız fakülte olmalarına karşın KMÜ Tababet’ın kudretli çalışmalara imza attığını rapor fail Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, bu teşhisin tıp dünyası amacıyla nazik ehemmiyet taşıdığını rapor etti. Imagawa-Matsumoto Sendromu ve hastalanmış için bilgiler paylaşan Yüksel, “Hastamızın şikayetleri üstüne kalıtım bilimi incelemelerimizi espas kaybetmeksizin yaptık. İlk aşamada testlerdeki verilerin alışılagelen olduğunu görünce bire bir ahir basamağa geçtik. Burada hastamızın genomunda 1,5 megabazlık bire bir zayi olduğunu ve bu kaybı içeren SUZ12 geninin bu hastalığa sebebiyet verdiğini belirledik. Bu şekilde bugüne büyüklüğünde dünyada yemeden içmeden 13 tanı düzlük sendromun 14’üncüsünü Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi yerine belirleme ettik. Şu anda vakamızla ilgili uluslararası tıpkı iz hazırlığı içerisindeyiz. Teknolojinin kullanılmamış imkanları bile kullanılarak hastamızın rahatsızlığı ile ilgili makul teşhise ulaşmamız bizim üzere haddinden fazla önemlidir” dedi.

“Reisicumhur Erdoğan ile Rektör Ak’a teşekkürname”

KMÜ Tıp Fakültesinin öğretim üyesi kadrosunun giderek güçlendiğini rapor fail Prof. Dr. Yüksel “Fakültemiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Eş, Rektörümüz Prof. Dr. Namık Doğru ve Dekanımız Prof. Dr. Dursun Odabaş’ın ateş parçası destekleriyle çokça akva adımlar atarak ilerliyor. Varlıklı bir akademisyen kadrosuna sahibiz. pırıl pırıl öğrencilerimiz var. Karamanlı vatandaşlarımızın bile bize karşı şişman ayrımsız teveccühü var. Bu bilimsel ortamı sunu ferah şekilde değerlendirerek henüz balaban başarılara imza atmanın çabası içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Bu muvaffakiyet, tecrübe, özgüven ve özverili çalışmanın eseri”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Doğru üstelik tıp alanında belirleme etmiş olduğu hadise ile nazik bire bir başarıya imza atan Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel’i kutlama etti. Rektör Selim, “Acun üstünde böylesine bir iki rastlanan bir vakadan işkil ederek bunun konusunda başvurmak ve bu teşhisi fehmetmek tabii tecrübe, özgüven ve özveren çalışmanın bire bir yansımasıdır. Ülkemizin seçkin eğitim bilimi kurumlarının yanı sıra bizler gibi elan tendürüst üniversitelerin bulunan akademik kadroları ve fiziki altyapıları geliştikçe bu ve bir başarıların devamı bile gelecektir. Bu başarıda emeği sabık Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel ve iş arkadaşlarını istekle kutluyor, kendilerine bundan ahir çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum” dedi.Share: