Gastronomi treni önce seferine Afyonkarahisar’da başladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) turizme yıpranmamış ayrımsız ivme kazandırmak üzere hayata geçirdiği Gastronomi Treni, 4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Haz Festivali kapsamında geçmiş seferine Afyonkarahisar’da başladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Mualla Çetinkaya Şimendifer Garı’ndan cereyan öncesi planlı programda, ekin turizminin yer önemli unsurlarından birinin gastronomi olduğunu belirtti.

Gastronomi alanında değişik alanlarda olduğu kabilinden Türkiye’nin rakipsiz alana akıllıca ilerlediğini anlatan Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin gelişigüzel köşesinde, bölgesinde, yöresinde o bölgeye, o yöreye özel, o bölgeden ayrıksı aynı yerde bulunmayacak lezzetler, tatlar keşfediyoruz. Tığ üstelik TÜRSAB kendisine elimizden geldiği kadar gelişigüzel bölgeye yetişerek oralardaki ürünleri tanıtmaya çalışıyoruz. Gastronomi deyince akla elden eşya, içecek geliyor, düşünce doyurmak geliyor. Gastronomi haddinden fazla serbest, çok yoğun aynı düzlük. Bizim da keşfedecek çokça şeyimiz var. Türkiye kendisine Osmanlı topraklarının genişliğinden gelen bire bir saray mutfağımız var. Türkiye’da tıpkı araştırmaya göre, ülkemizde 2 bin 200’ün üstünde domestik ezgi ve yiyecek, meşrubat olduğu söyleniyor. Dolayısıyla bunları türlü olduğu kadar fazla değerlendirmemiz gerekiyor.”

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı de trenin gelenekte, edebiyatta ve türkülerde ayrılıkların, kavuşmanın, özlemlerin, aynı arada olmanın, hasretin bire bir ifadesi üzere olduğunu söyledi.

Gastronomi Treni fikrinin, bu ülkede yaşayanların öz kültürünün, kişi değerlerinin gastronomi ve aş damı vesilesiyle hatırlanmasına çevirici olduğunu rapor eden Yiğitbaşı, “Gastronomi treni fikrini ortaya atanlardan ve uygulanmasında birlikte komütatör olanlara teşekkürname ederim.” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kaptan birlikte gastronomi şehri unvanını aldıktan sonradan birçok tanıtım faaliyetine imza attıklarını bildirdi.

Son namına site lezzetlerinden oluşan tıpkısı paketi milletvekillerine gönderdiklerini dile getiren Kabadayı, “Afyonkarahisar 600’e yakın yöresel ürünüyle belki bile sunu haddinden fazla lokal ürüne erbap biricik iliz.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Gastronomi Treni, serencam durağı olan Dinar’a uğurlandı.

Tınaztepe-Sandıklı güzergahı üzerinden yolculuğunu saat 16.23’te Dinar İstasyonu’nda tamamlayacak trende, seyahat süresince davetlilere lokal ezgi sunumları ve lokal dilde yayın tanıtımları yapılacak.

Share: