Büyükşehirden döndüğü köyünde abes arazileri değerlendiren güzellik salonu besicilik yapıyor

Denizli’deki 12 yıl yaptığı kuaförlüğü bırakarak Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki Soğucak köyüne dönen 33 yaşındaki Harun Çankaya, hem köydeki gereksiz arazilerini değerlendirdi, hem birlikte hayvancılıkla gelirini artırdı.

Çankaya, Denizli’nin Çaybaşı Caddesi’nde namına ilgilendiren karı kuaförlüğünü kapatarak hayvancılık tahsis etmek için 4 sene evvel Afyonkarahisar’daki köyüne döndü.

Soğucak köyünde 3 inekle hayvancılığa başlayan Çetinkaya, efsanevi sayısını 50’ye çıkardı.

Çankaya, AA muhabirine, Denizli’bile 12 sene süresince hatun kuaförlüğü yaptığını ve elan bol dirimsel kullanmak için hayvancılık yapmaya değişmeyen verdiğini söyledi.

Köyündeki boş arazilerini birlikte değerlendirdiğini dile getiren Çankaya, “Meraya dair hayvancılığın, devlet ekonomisine büyük katkıları olduğuna inanıyorum. Köyümüzün olanakları birlikte uygun olunca meraya dair tıpkısı efsanevi seçiminde karar kıldık.” dedi.

Çankaya, hayvancılığa zat sermayesiyle 3 inekle başladığını ancak devletin gübre, motorin ve buzağı desteklerinden yararlandığını ve 50 ineğe ulaştığını vurguladı.

Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini aktaran Çankaya, “Üretmezsek kazanamayacağız. Ülkemiz ve geleceğimiz amacıyla istihsal yiyecek. Benim gibi istihsal yapacak gençlere tavsiyem yumruk işlerden on paralık korkmasınlar. Harıldamak hiçbir devir kusur değil, gençlerimiz isterse rastgele işi yapabilir.” diye konuştu.

-“Yapamaz, et kafalı döner diye düşündük”

Soğucak Köyü Muhtarı Hulusi Çankaya üstelik zamanında köyünün çokça göç verdiğini ancak sonuç zamanlarda gençlerin memleketlerine dönerek tarım ve hayvancılığa başladığını anlattı.

Köy nüfuslarının 97 olduğuna ilgi çekici Çankaya, “Harun arkadaşımız köyüne idraksiz dönerek hayvan üretmeye başladı. Biz ‘Yapamaz, gabi döner sermaye, gider.’ diyerek düşündük. Fakat bizim yüzümüzü karaca çıkardı ve başardı. Köyümüzün yayla ve meraları iyice olduğu için esasen şanslıyız. Tığ hayvanlarımıza ağızotu vermeden doğal adına meralarda bakıyoruz. Gençlerimizi üstelik köyümüze nida ediyoruz.” ifadesini kullandı.???????

Share: