Garanti BBVA’nın faal büyümesinde TL krediler dolay planda

Türkiye Garanti Bankası (#GARAN), 30 Haziran 2022 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide mali tablolarına göre, yılın önceki 6 ayında, kemiksiz kârı, 21 milyar 181 milyon 23 bin TL oldu. Aktif büyüklüğü 1 trilyon 96 bilyon 74 milyon 926 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve maada nakdi krediler yoluyla sağladığı bindi ise 799 bilyon 546 milyon 822 bin TL oldu. Fonlama bazını hayatiyetli tıpkısı şekilde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki arz balaban ağırlığı mevduatlar oluşturmaya bitmeme etti. Aktiflerin %68’i mevduatlar ile fonlandı. Alıcı mevduat tabanı yılın ilk 6 ayında %27 büyüme ile 736 bilyon 984 milyon 323 bin TL oldu. Faal anamal odağını koruyan Vezneci’nın anamal uzluk oranı %15.1, özkaynak kârlılığı %43.1, faal kârlılığı ise %4.3 seviyelerinde gerçekleşti.

Konuyla ilişkin hikmet veren Garanti BBVA Umumi Müdürü Recep Baştuğ; “Güvence BBVA ikinci çeyrekte üstelik iktisadi aktivitenin yarattığı ivmeyle, müşterileriyle gelişigüzel büyüyüp, geleneksel duruşuyla değer yaratmaya bitmeme etti. Bankacılık sektörü, son dönemlerde olduğu kabilinden, bu dönemde bile Türk lirası üzerinden büyümesini sürdürdü. Ağırlıkla hukuksal bölüm üzerinden gerçekleşen büyüme bireysel kredilerde bağıl elan sınırlıydı. Bunun bir tane istisnası, enflasyonist ortamın büyüttüğü, az daha tüzel itimat büyümesine andıran gerçekleşen cesaret kartı alacakları oldu. Başka yanda ecnebi dünyalık güven talebi azaldı. Düzem Korumalı Yatırım (KKM) ürününün etkisiyle döviz cinsinden varlıklar küçülürken, Türk lirası yaratıklar arttı. Burada bankamız KKM üstüne sektördeki en çalışkan bankalardan biri olarak toplanmış hacmin kısaca %11’ini gerçekleştirdi.

Konsolide deli dolu büyüklüğümüz 1 trilyon TL mertebesini aşarken, bütün ve TL itimat ağırlığının rakiplerimiz beyninde yeryüzü yüksek seviyede olması, kamera odaklı tahaccüm stratejimize meni ediyor. TL nakdi güven hacminde ikinci üç ayda net 50 bilyon TL’den fazla büyüyerek, özel bankalar arasındaki öncü konumumuzu kuvvetlendirdik. Bu büyümeyle Türkiye ekonomisine destek olurken, tamam paydaşlarımıza yarattığımız değeri bile sürdürülebilir kılma hedefiyle çalışıyoruz. Bankamızın sunu kebir ciddi önceliği haline gelen sürdürülebilirliği iklim kriziyle savaşım ve ayrıntılı tahaccüm odağında ele alarak sürdürülebilir para piyasasının gelişimine öncülük etme vizyonuyla ilerliyoruz. Müşterilerimizi ve çalışanlarımızı bu ağırbaşlılık odaklı dönüşümün tıpkısı parçası olmaları üzere motivasyon ediyoruz. Bu kapsamda, Güvence BBVA Ateş Parçası’de kullanıcıların karbon ayak izlerini görmelerini sağlayan “Ekolojik” sayfasını oluşturduk. Müşterilerimizi doğaya yapmış oldukları gravite hakkında bilgilendiriyor, sunduğumuz önerilerle karbon fut izlerini azaltmalarına destek olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Recep Baştuğ sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilirlik rakamsal namına bankada bire bir başarım göstergesi olup ilgili bütün KPI’larına bunu yansıttı. Dijitalleşmenin getirdiği seçkin çeşit imkânı kullanıp çevreye olumlu yardım sağlamayı hedefliyoruz. Bunun akıbet örneği olarak, müşterilerimiz BonusFlaş uygulamamız içinden, matbu slipin uygun tıpkısı olan dijital versiyonu görüntüleyebiliyor. Idraksiz dönüşümü cins olmayan betik sliplerin yerine dijital slip uygulaması bu yönüyle doğaya haddinden fazla balaban bire bir yardım sağlıyor. Garanti BBVA kendisine, takkadak ekonomide yarattığımız etkiyi değil; çevreye, sosyal hayata ve teknolojiye kattığımız değeri bile ölçüyor ve raporluyoruz. Bankamızın ikinci çeyrek sonu bakımından ulaştığı sonuçlarda haddinden fazla nazik emek ve katkısı olan çalışma arkadaşlarıma bize bu yolculukta katılma fail, bizi destekleyen, güvenen umum paydaşlarımıza teşekkürname ediyorum.”

Hesap dönemine ilgilendiren elektrik sonuçlarına ilgilendiren ekspoze finansal bilgiler:

* Ortalama deli dolu kârlılığı %4,3 oldu.

* Averaj özkaynak kârlılığı %43,1 seviyesinde gerçekleşti.

* Ekonomiye nakdi ve gayrı nakdi krediler vasıtasıyla sağladığı bindi 799 bilyon 546 milyon 822 bin TL oldu.

* Toplam etkin krediler, TL krediler ve YP krediler alım satım payları sırasıyla %9,9, %10,3 ve %9,1 seviyesinde gerçekleşti.

* Yılbaşından bu yana hep alıcı mevduatları %27 büyüdü ve alım satım payı %10,6 seviyesine geldi.

* Vadesiz mevduatların, toplanmış mevduatlar içindeki payı %49’a ulaştı. 

* Anamal ustalık oranı %12,2 olan kanuni limitlerin üstünde %15,1* seviyesinde gerçekleşti.

* Kapalı takanak oranı %3,0 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti BBVA çalışanlarına 3.misil zam yaptı

 

BBVA, Güvence’deki payını yüzdelik 85,97’ye çıkardı

 

Türkiye’da mal sektöründe ilk kez Garanti BBVA Mobilize’den Ekolojik Durumum…

 

Share: