Bingöl Ovası’nda tembel araziler silajlık darı üretimiyle canlandı

Bingöl’de benzeri benzen ürünleri firması yoluyla entegre tesisinin kurulmasının arkası sıra üretimi yaygınlaşan silajlık darı, devlet desteğiyle çiftçilerin oylumlu sağlık kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla eli nimetli tarım arazilerine cemaat Bingöl Ovası’nda işsiz durumda olan araziler silajlık mısır üretimiyle canlandı.

Özellikle “Maşrık- Güneydoğu Küçük Asya Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri” kurulmasıyla anif ağızotu ihtiyacının karşılanması amacıyla çiftçiler silajlık mısır üretiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Senet Bahadır, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin sunu makro kalemlerinden birinin anif ağızotu olduğunu söyledi.

Kaba ağızotu maliyetlerini sunma uzuv irca etmek amacıyla türlü projeler ürettiklerini dile getiren Batur, Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle 2022 yılında çiftçilere yüzde 50 hibeyle lağvolmak amacıyla 1500 testis darı tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini tamlayan Keleş, şöyle konuştu:

“Bingöl’da çokça şişman bire bir benzin entegre tesisinin faaliyete geçmesiyle kontratlı üretim de bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’bile şu anda silajlık darı üretimi için kontratlı üretim modeliyle bütünleşmiş yapılış marifetiyle alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’da 3 bin 140 dekar olan silajlık istihsal alanı, 2022 yılında 16 bin dekara çıktı. Üretilen akdarı de 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzde 500’lük tıpkısı nema katedildi.”

“Gelecek yıllarda henüz açık alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Maya ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık mısır paketleme tesisi üretimi amacıyla müracaatta bulunduklarını kaydeden Bahadır, tesisi birlikte hayata geçirdiklerini, zaman birliğin çiftçilerle sözleşmeli istihsal yaparak silajlık mısır alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk kez 2020’de kasaba illere satışının gerçekleştiğini aktaran Bahadır, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Bahadır, “Hayvancılığın de güç olduğu ilimizde hele benzin entegre tesisi günlük 1063 tonluk istihsal kapasitesine ulaştığı takdirde bu miktar tezyifkâr kalacaktır. Ati yıllarda elan açık alanlarda yemleme nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Tarım arazileri atıl durumdaydı”

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan da mukaddema çiftçiler amacıyla gelir elde edilecek ürünler olmadığını anlatarak, “Kentte zirai üretim anlamında daha önceki buradaki tarım arazileri atıl durumdaydı. Çiftçilere kazandıran benzeri madde yoktu. Şu zaman çiftçilerimiz üretimden çokça kıvançlı. Büyük bire bir emek içerisindedirler.” diyerek konuştu.Share: