Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında soluk kesti

– Türkiye kele güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında dem kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere görüntü oldu.

Artvin ve ilçeleri özellikle koyulmak amacıyla Ziyalı, Muğla ve Erzurum illerinde herhangi bir yıl anadan görme adına planlı sevir güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde özlük illerinde şampiyonluk olan boğar hususi nida üzerine Kafkasör arenada destan gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü yoluyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında düzenlenen 200 almanak geleneğe eş kele güreşlerine İzmir, Işıklı, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplanmış 68 kele katıldı.

İki çevrim süren güreşlerde kilolarına göre Pehlivanlar Mebde, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Bacak ve Yıldızlar ; Kafa, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, görünmek üzere 9 kategoride gerçekleşen güreşler çağ kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin lira ihsan verilirken Barbaros, Karayer, Çapraz, Yamaç, kadar enteresan esame ilgi çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine tabi tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler üzere kampa giren Veli’den gelen boğalar ve sahipleri hasis benzeri hazırlık devresi geçirdi. Sabahleyin yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, rüşvet, haya, darı üzere hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Şiddetli boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada fon aldı

Geleneksel sevir güreşleri üzere değişik illerden mevrut boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak kişi kültürlerinde umum oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise harmandalı oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince duygu komple anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde uzunluk gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Münevver, boğası yenilince şişman üzüntü yaşadı. Boğam güreşince içimde eksantrik ayrımsız ruh oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çokça üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim ama bizatihi balaban boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası hars kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Yavuz burada yaptığı açıklamada, “bu sene Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Işıklı’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla kıyasıya savaşım edecek. Bir ekin kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler arasında dinamik bire bir rabıt oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması amacıyla elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Aydınlık Akça bölgesinden güreşlere katılan Hakan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Iye bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki ayrımlı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede haddinden fazla sunturlu etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda ısıdam hayayı. Etkinliğimiz çok sunturlu, insanlarımız haddinden fazla pir, doğamız çokça fena hâlde inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine vadi verdi.Share: