Sakırga popülasyonunu budamak için 1000 adet sülün doğaya salındı

Sakırga popülasyonunu azaltmak üzere 1000 sayı sülün doğaya salındı

ZONGULDAK Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sakırga popülasyonunu düşürmek için kestirmece 1000 adet sülün natürel gönül salındı.

Zonguldak Milli Parklar İl Büro Müdürlüğü yoluyla bölgede sakırga sayısının azaltılması üzere ülke genelinde tahminî 1000 nüsha Sülün kuşu doğaya salındı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Şık ve ülke protokolü Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ortaköy Köyü’ne gelerek ayrımsız cirim sülünü ormanlık alana saldı. Kafeslerinden çıkarılan sülünler tabii dirim alanlarına bırakıldı.

Zonguldak Milli Parklar İl Büro Müdürü İdris Apiko, Ortaköy Köyü’ne salınan Sülün kuşlarının bölgede Hasbeyler, Düzpelit, Sütlüce ve Kayalıdere Köyü gibi kısaca 6 köye hitap edeceğini söyledi. Doğaya salınan Sülün kuşlarının izleneceğini ve hayata tutunmaları halinde sayılarının artırılabileceğini tamlayan Derli Toplu “Zaman Tabiat Himaye Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün dirim bilimsel çeşitliliği dulda ve devam ettirme adı altında Zonguldak’ta Sülün salımı yaptık. Toplamda 1000 adet Sülün saldık. Bu Orta Köyde, 6 köye hitap eden bu noktada 200 skor sülün salmış olduk. Bilindiği üzere Sülünler katıksız dengede yer çok kene yediği üzere hayır. Günde kestirmece 500 ile 1000 arası kene yiyebiliyor” dedi. Bölgede Sülünlerin yaşamlarının takibi ve çaktırmadan avcılığı alıkoymak için ayrımlı noktalara haddinden fazla sayıda fotoğraf al yerleştirildiği belirtildi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki gök bilimi vatandaşlarla ahbapça ederek sorunlarını ve taleplerini dinledi.Share: