Zor Milli Terbiye Müdürü 84 almanak hayatına sığdırdıkları ile gençlere kat sayı oluyor

Mütekait Milli Yetişek Müdürü 84 yıllık hayatına sığdırdıkları ile gençlere emsal oluyor

Hem okuyor, hem yazıyor, hem yapıyor, hem çalıyor

Gümüşhane’nin dinç yetişek duayenlerinden Yusuf Sınırlı’ın film kadar hayatı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik dinç 84 yaşındaki tekaüt Milli Yetişek Müdürü Yusuf Sınırlanmış, gazetecilik, muharrirlik ve yöneticilik vasıflarının beraberinde müziğe olan ilgisi, renkli kişiliği ve tükenmez enerjisiyle dikkat çekiyor.

Merkeze tutkun Dörtkonak köyünde dünyaya gelen Vabeste, ocak büyüklerinin da yönlendirmesiyle imkansızlıklar içerisinde eğitimini tamamlayarak muallimlik hayatına hamle attı.

Erzurum’dan 66 yıl evvel mezun olduğu okulun ardından muallimlik mesleğine adım atan Tutkun, karye çocuklarının okullaşması, yetişek tedris hayatına girmesi amacıyla çabalama gösterdi ve mezun ettiği öğrencilerinin birçoğu hoca oldu.

1962 yılında yüksekokulu birlikte tüketici Sınırlanmış, peşi sıra başladığı yöneticilik hayatının sonuç 14 yılında Gümüşhane, Eskişehir, Tunceli, Siirt, Bingöl ve Ağrı’dahi İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü kendisine görev yaptı.

Bugünkü Gümüşhane Üniversitesi’nin temeli olan Gümüşhane Iz Yüksekokulu’nun kurucu müdürlüğünü dahi fail Ilişkin, 1998 yılında 41 yıllık çığır hayatını sonlandırarak tekaüt oldu.

“Aynı insanın işi olmalı ayrımsız birlikte uğraşı olmalı” sözünü namına mebde edinen ve emekliğinin ardından kendisini saz aletleri yapımına veren Sınırlı, Karadeniz kemençesi ve kemençe yapımının beraberinde mandolin, hareketlilik ve ud üstelik çalıyor.

Emekli olduktan bilahare kentin esaslı gazetelerinden Demokrat Gümüşhane Gazetesinde 20 sene süresince nahiye yazıları yazan ve idarecilik yaparak gazeteciliğe etap atan Merbut, benzeri müddet Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını üstelik yaparak cemiyetin kurumsallaşması noktasında büyük işlere imza attı.

“Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üstünde oluşturduğu sevgidir”

Bugüne kadar kaleme aldığı kenar yazılarını insanlığın hizmetine sunmak amacıyla kitaplaştırmaya karar veren ve elindeki arşivlerden, notlardan toparlayarak 4 kitabı okuyucusuyla buluşturan Sadık, “Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üstünde oluşturduğu sevgidir. Ego en üst 5-8 Haziran tarihlerinde İstanbul’da 40 yıl eski öğrencim geldi ve karşılaştık. İnsan mutluluktan uçuyor bu durumlarda. Onun verdiği nağme ve geriye çevrik o günleri anımsamak alışılmadık adamlık duygusu geliştiriyor ve olumlu düşünmenin yolunu açıyor” dedi.

“İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur”

Tamam gençlere alelhusus kanaat duygusunu yenmeyi kaynak eden Bağlı, “Ekol mütemmim gençlerle konuşurken ilerisini düşünmedikleri görüyorum. Sığınılacak arz nazik limanın derk etmek olduğunu bile bile akilane kıymetlendirme yapmaları üzere okumalarını tavsiye ediyorum. Bilcümle kapıları açılan anahtar bilimdir, bilimin birlikte adresi okumaktır ve bu birlikte kitaptan öğrenilir. İnsanların hayatta tıpkı işe yaramalarını düşünen insanlardanım. Bu dünyadan giderken öğretmense memleketime muallimlik yapabildim demeli, bir ensesi kalın herif ben memleketimin insanlarına şunları hizmetine sundum diyebilmeli. İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur diyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: