Gümüşhane’nin bağ bozumu güzellikleri ile sarhoş etti

– Gümüşhane’nin bağ bozumu güzellikleri ile mest etti

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek yolu üzerinde yaylalar diyarı yerine bildik ve 2 bin metre üstünde sayımsız yalçın dağları, kendine özgü coğrafyasıyla temas zaman delici görüntüler sunan Gümüşhane coğrafyası bağ bozumu mevsimiyle birlikte renkten renge bürünürken, bölgenin güzellikleri açıktan görüntülendi.

Gümüşhane’nin güzellikleri kazanmak, saf havasını solumak, sıradışı coğrafyasını keşfetmek amacıyla Samsun’dan Gümüşhane’ye gelen SAMDOST ekibi bölgenin güzelliklerini açıktan görüntüledi. Ekibin ilk durağı Örümce Ormanları Tabiatı Dulda Alanı ve Çağlayandibi Şelalesi Beğeni Parkı oldu. Henüz bilahare Kara Mağarasını musahabe fail ve Limni Gölü Zevk Parkında konaklayarak geceyi burada geçiren astronomi kentin büyüleyici görüntülerinden etkilenirken, ellerinden makineleri ve telefonları bırakmayarak artağan eli nimetli ışık çekti. Ekipte düz alan dijital muhteva üreticisi ve foto sanatçısı Murat Somuncu’nun dronla çektiği ve sosyal medyada paylaştığı görüntüler binlerce posta izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

“Benzeri sonraki gezimizde elan bilinmeyen yerlerini ulaşmak isteriz”

Gümüşhane ziyaretinde Örümcek Ormanları Tabiatı Himaye Alanında yüzyıllardır dinamik abide ağaçları görmenin kendilerini çokça etkilediğini kaydeden Hedef Somuncu, “Görselliği haddinden fazla faziletkâr olduğu amacıyla arkadaşlarım orayı çekmeye doyamadı. Benzeri ahir durağımız Yağız Mağarası oldu. Bu mağaranın yaşı 15 milyon sene olduğu söyleniyor. İçinde sarkıtlar, dikitler, travertenler, katre taşları bizi az çok etkiledi. Doğasına akıllıca kendisine buranın düzenlenmesi bizi çokça sevindirdi. Ahşap yol çokça güzeldi. Işıklandırma sistemini da haddinden fazla beğendik. Limni Gölü Tabiat Parkında kendimizi evimizde üzere hissettiğimiz ortamda konakladık. Göl kenarında kaldığımız üzere ahit doğumunu tutkun olmak istedik ancak kalktığımızda güneşin uğrunda endişe vardı göremeyeceğiz diyerek karamsarlığa düşmüştük fakat tabiat sürprizlerle meşbu olduğu üzere başka bir sürpriz bizi karşıladı. Dron uçururken baktık ki kebir vadinin içinde bir sis denizi var. Şişman keyifle dikiz kulesinden bu vadiyi izledik. Gümüşhane gezisi haddinden fazla güzeldi. Fotoğraf makineleri ve telefonlar elimizden düşmedi. Dronla dahi haddinden fazla sunturlu manzaralar çektik. Bu bizim amacıyla çok pir tıpkısı belgelik ve hatırat oldu. Buralar Gümüşhane’nin aşina yerleriydi. Bir ahir gezimizde daha adsız yerlerini temin etmek isteriz. Herkesi buraya çağırma ediyoruz” dedi.

Share: