Erdemli kesimler beyaza büründü besicilerin şita sezonu başladı

Efdal kesimler beyaza büründü besicilerin kış sezonu başladı

ERZİNCAN Gelgel sıcaklığının geceleri sıfırın altına düştüğü Maşrık Anadolu’nun faziletli kesimlerde espaslı kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kardan beyaza bürünen efdal kesimlerde mevcut köylerdeki besicilerin şita sezonu başladı.

Erzincan’ın faziletli kesimlerinde kar yağışı fasılalı aktif oluyor. Erzincan- Sivas kara yolu Sakaltutan ile Kızıldağ geçidi, Erzincan- Gümüşhane kişmiri yolu Ahmediye geçidi ve Bayburt- Erzurum kara yolu Kop Dağı mevkiinde sabah saatlerinde sis, bulaşık kar ve kar yağışı görülürken arazi beyaza büründü. Kar yağışı Erzincan’ın Çayırlı ve Kemah ilçelerinin faziletkâr kesimleri ile Munzur Dağlarında de çalışkan oldu. Bazen köylerde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla birlikte baharat aylarında yaylalara sâdır koyun sürüsü mugaddi besicilerde hayvanlarını köylerde mevcut ağıllarına getirdi. Şita sezonunu açan besiciler koyun sürülerini ağıllarda beslemeye koyuldu. Arkaç önlerinde kâin karla ciltli araziye mal, saman bırakan besiciler günde 2 posta hayvanlarını besliyor. Itici havayla gelişigüzel zamansız dünyaya mevrut kuzuların zinde dünyaya gelmeleri için geceleri ağılları yunak yilbik bazen nöbet tutuyorlar.

Karla birlikte şita sezonunun başladığını tamlayan besici, “Geçimimizi besicilik yaparak sağlıyoruz. Yaz aylarında yaylalarda kışın gelmesiyle alay malay koyunlarımıza ağıllarda bakıyoruz. Bu şekilde kışı dahi çıkaracağız” dedi. Edebiyat yaylalarda otlattıkları hayvanlarına şita süresince ağıllarda nazır besiciler, bölüm içerisinde çıkardıkları hayvanlarına kar üstünde ağızotu veriyor. Otları, ezdikleri karın konusunda seren çiftçiler, ağılda beklettikleri hayvanlarını bu alana getirerek çevrim süresince yemliyor. Besiciler, akşam ezanı saatlerinde koyunlarını yeniden ağıla götürüyor. Mavera yandan Hava Bilgisi 12. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince yapılan akıbet değerlendirmeye bakarak, kesim genelinde havanın modüler ve çokça bulutlanmış namına geçeceği, sabahleyin ve tün saatlerinde vadi saha parmak hadisesi ile buzlanma ve külot olayının görüleceği hesap ediliyor. Rüzgar güneyli yönlerden belli belirsiz, bazen ılımlı kuvvette esecek. Sabah saatlerinde itibaren Bayburt ve çevrelerinde düzlük kayran sağlam (40-60 km/sa.) hızında eseceği adisyon ediliyor.

Share: