Yeşilin tonları arasındaki Muşmula Şelalesi ziyaretçilerini serinletiyor

Kahramanmaraş’ta hamam açıktan bunalıp ferahlamak isteyenler, Onikişubat ilçesindeki Muşmula Şelalesi ve çevresindeki ensesi kalın florayı yeğleme ediyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Muşmula Mahallesi’nde saha düz şelale, dikme kökleri arasından dökülen soğuk suyu ve serin havasıyla yerel ve ecnebi turistlerin yol uğrağı yeri oldu.

Başta Kahramanaraş doğmak üzere Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay ve Osmaniye’den şelaleyi görmeye gelenler, çınar ve meşe ağaçları arasında su konusunda oturmuş çardaklarda piknik yapıyor.

Ziyaretçilerine tabiat yürüyüşü, alpinizm, ışık safari gibi çokça sayıda imkanı da beraberinde sunan şelaleyi gezenler, gidiş sonrasında suya girerek serinliyor.

Döngel Şelalesi ve mesire alanının işletmeciliğini işleyen Mehmet Küpeli, AA muhabirine, şelalenin dağdan mevrut sularla beslendiğini dile getirdi.

Zaman boyunca 20 bin dirilik görüşme ediyor

Döngel Şelalesi’nin havası, doğası ve rahat ortamıyla ziyaretçilerini çektiğini dile getiren Küpe Çiçeği, “Genellikle Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye Adana ve Kayseri illerinden ziyaretçilerimiz geliyor. Zaman süresince 20 bin kişinin müzakere ettiğini biliyoruz. Gurbetçi insanların imdi yeğleme ettiğini görüyoruz.” dedi.

Şelalenin genellikle yaz mevsimlerinde yeğleme esilidğini vurgulayan Küpeli, “Malum sıcaklar başladığı zaman sabah 5-8 beyninde burası dolar. Çardaklarımızın ıcığı cıcığı doludur. Kahramanmaraş’ın domuzuna tercih edilecek yerlerinden bir tanesidir. Genellikle yoğunluğumuz pazar günleri. hafta arası az buçuk asude tamam. 70 çardağımız var, çardakların kâffesi hafta sonu doludur. İnsanlara çardak yetiştiremiyoruz. Bazıları düzlük bulamadıkları için idraksiz periyot yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Serinlemek üzere kent dışından geliyorlar

Sıcak alarga bunalan ve ferahlamak üzere ailesi ve akrabalarıyla alay malay Gaziantep’ten Muşmula Şelalesi’ne mevrut Ökkeş Şahbudak, Şelalenin delici bir görselliğinin olduğunu belirterek, “Gaziantep 41-42 etap. Ego daha önceleri burayı biliyorum. Gayet güzelce aynı düzlük, herkese kaynak ederim. Buraya akşamdan geceden geliyorlarmış. Bilseydik tığ dahi gelirdik. Akrabalarımdan ilk defa gelenler vardı onlar da mutlu kaldılar.” diye konuştu.

Gaziantep’ten mevrut Hasan Döner Kebap bile sıcaklıktan bunaldıklarını dile getirdi.

Ailesiyle keyifli aynı mesafe geçirdiğini dile getiren Döner Sermaye, “Benden evvel koca ve eniştemler gelmişti. Cıvıl Cıvıl peki ve yetişemeyiz diyerek sabahın erken saatlerinde geldik. Antep’te suyun içinde bire bir düz olmadığı için çocuklarımızla az buçuk ayaklarımızı suyun içerisine sokup ara geçireceğiz. Evde bile sıcakta otur, otur sıkıldık. Çocuklarım istedi onun üzere geldik.” ifadelerini kullandı.

Kent merkezinden mevrut Şükran Aslankaya dahi şelalenin serinleten havasının kendilerine gani geldiğini belirterek “Sıcaklardan bunaldık bozulmamış bir albeni alalım dedik. Çok pir, baya serin. Kalabalık ve cümle burada. Herkese kaynak ederim. Ailemle bu arada geldim.” dedi.Share: