Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarımın gerçek kentleri ortada yerini düzlük Kars’ta, artağan güzeşte hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan tahıl krizleri ile birlikte gıda ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu yıl Kars’ta bir nice fellah buğday ekimine ciddilik verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin bir ahir durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan köyünde kâin değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden yalnızca aynı tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende canlı bir çalışma yürütülüyor. Akşam saatlerinde tahıllarını una isnat etmek amacıyla sıraya giren köylüleri mağdur etmemek yerine işletmede 24 saat hizmet veriliyor. Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonraları evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlar, fırınlarda savsaklamak yerine sofralarıyla buluşuyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu yıl vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine de yansıdığını belirterek, kimi vakit uykusuz kaldıklarını, fakat vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu amacıyla ayrıca mutluluk yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların rüçhan namına yıkandığını ve beş altı evreden sonraları una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya yüz tutmuş ağababa-ata mesleğinin esasta havza insanı açısından ne evre önem sunma ettiğinin üstelik altını çizdi. – KARS

Share: