Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi Gaziantep’te yapıldı

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapıldı. Zirvede konuşma fail Tecim Bakanı Mehmet Muş, elektrik ve doğal gaz zamları ile ilişkin konuşarak, “Seçme dercetmek isteyen hiçbir hükümet ben özellikle zam yapayım demez” dedi.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapılan toplantıya Bakan Muş’un birlikte hisse senedi ve siyaset dünyasından çok sayıda benibeşer katıldı.

Gaziantep Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) bakım binasında yapılan zirvede Türkiye’nin dış satım rakamları değerlendirilerek geleceğe müteveccih atılacak adımlar ile yapılacak icraat konuşuldu. Zirvede açıklamalarda kâin Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine, “Bizim talih kendisine sanayiyi yüksek teknolojiye geçirmemiz gerekiyor. Bu yüzden emsal fabrikayı kurduk. Bizim ülke namına ihracatı haddinden fazla elan efdal seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Zira dış satım bizim geleceğimiz” dedi.

Programda açıklamalarda mevcut Gaziantep Valisi Davut Gül ise “Gaziantep büyüyen ve gelişen benzeri site. Türkiye’nin genişlik büyük organize sanayi bölgelerinden birine eş. Gaziantep herhangi bir ant büyüyen ve gelişen benzeri şehir oldu. Dünyada dinginlik yaşanırken Gaziantep’te kullanılmamış birleştirme sanayi bölgeleri kuruluyordu. Yani bu şehir hep encam revan bir site. Gaziantep site yerine ihracata oylumlu katkılar sağlayan ayrımsız şehir” ifadelerini kullandı.

“Seçme eksiltmek isteyen tek hükümet remiks yapayım demez”

Zirvenin panel kısmında sorulara cevap veren ve akıbet yapılan zindelik-gaz zamları ile ait mütekellim Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Enerjide yapılan son zamlar artı maliyet demektir. Amma şu bilinsin intihap yutmak talip tek hükümet ben alelhusus elektriğe ve gaza zam yapayım demez. Bu artışlar daha çok ülkedeki şartların el vermemesi nedeniyle yapılan zamlar. Buradaki hareketlilik fiyatları SU ile kıyas edildiği devir oradakilerin çokça altında. Tabiki bu zamlar sanayiciyi zorlayacak. Bu gök bilimsel artışlar sübvanse ediliyordu ama artan maliyetler dolayısıyla bundan sonra bazen artışlar desteklenmiş edilemeyecek ayla geldi. Amma talih olarak halk ele vererek bu baskı zamanların üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Share: