Yemen: Son 24 saatte 6 sivil hayatını kaybetti

Şebve’deki domestik makamlarda görev eden tıpkı töz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vilayetteki çatışmaların espaslı adına bitmeme ettiğini, gerginliğin bibi aşama safhada olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada Şebve’nin askeri kendisine ikiye bölündüğü belirtilirken, yakınlar askeri adına bilge oldukları noktalarda şehrin bazı kısımlarını kontrol ediyor.

Serencam 24 saat süresince 6 sivilin hayatını kaybettiği rapor edilirken, çatışmalarda duygusal kayıplarına ait hükümetten ve GGK’den resmi izah yapılmadı.

Evcil kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 7 Ağustos’ta Şebve Valisi Avad bin halk-Vezir’in, Hususi Kuvvetler Komutanı Abdurabbu Laakeb’i görevden almasının peşi sıra Akış’ta gerginlik başlamıştı.

Bırakışma 8 Ağustos’ta ihlal edildi

Hükümet yanlısı silahlı güçler, Şebve polisi ve 30. Zırhlı Tugay’a tutkun güçler ile Mürekkep Arap Emirlikleri (BAE) destekli GGK yanlısı güçler arasında çatışmalar 8 Ağustos’ta pırtlak vermişti.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre, Yemen Riyaset Konseyi 9 Ağustos’ta, çatışmalar konusunda alışılmadık derinti düzenlemişti.

Reislik Konseyi Başkanı Reşad umum-Alimi, toplantıdan sonradan bazen yeni tayin kararları alındığını belirtmişti.

Tuğgeneral Adil Mürtefi bin Mehabetli Hadi’yi Şebve’deki 30. Zırhlı Tugay’ın ve Akın ekseninin komutanı olarak atayan Alimi, Miralay Mehim Said Muhammed Nasır’ı dahi Hususi Asayiş Kuvvetleri Şebve Şubesi Komutanı namına atamıştı. Bakanlar Kurulunun kararıyla de Tugay Fuad Muhammed Sağ Aldatma-Nessi, Şebve İl Polis Müdürü kendisine atanmıştı.

Şebve mühim tıpkı merkez

Gerginliğin ardından çıkan 8 Ağustos’taki çatışmalarda iki taraftan toplam 4’ü sivil 19 hayat hayatını kaybederken, yaralıların sayısı konusunda hikmet verilmemişti.

Mühim konuma ve petrol kaynaklarına ehil Şebve, Yemen’in güneyinde düz alıyor. Batısında Halk-Beyda ile Ebyen’in meydan aldığı Şebve, doğuda hesaplı ve ciddi öneme cemaat Hadramevt; güneyde Ana Deniz Denizi, kuzeyde ise Hadramevt ve Marib ile çevrelenmiş durumda.

Şebve vilayeti, merkezi Akın oluşmak için 17 kentten oluşuyor. Tahminî 45 bin kilometrekare alana eş Şebve, ülkedeki sunu nazik üçüncü yer konumunda.

Şebve ayrıca ülkede yer yağı ve doğal gazın bulunduğu en yetişkin alanlardan biri. Yemen’deki bildirme nazik gaz sıvılaştırma şirketinin vadi aldığı Şebve, ayrıca birkaç yer yağı sahasını (bu sahalar, halihazırda günde 8 bin varil petrol üretiyor) içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Yemen’ açıklaması

Yemen ordusu: Husiler ateşkesi ihlal ediyor

BM: Yemen’de ateşkesi alışmak üzere çatışmanın taraflarıyla görüşülüyor

 

Share: