HSBC, dolar/TL tahminini yükseltti

Vezneci raporda, son aylarda yükselen enflasyon ile asıl faizlerin daha üstelik baskılandığını ve akan meydanda genişledikçe TL’nin derece kaybettğini kaydetti.

Mal politikasında aynı başkalık olmasını kabul etmek üzere “çok birkaç illet” gördüklerini belirten Vezneci, “Türkiye Cumhuriyet Form Bankası (TCMB), kalan enflasyona geleneksel para politikası önlemleriyle yanıt vermedi ve bunun değişeceğine dair tıpkı işaret de namevcut.” ifadelerini kullandı.

HSBC raporda, para politikası ile dolarizasyon arasındaki etkileşimin TL için bire bir riziko unsuru olmaya devam edeceğini, ancak bu durumun “genişlik azından şimdilik ana endişe kaynağı” olmadığını belirtti. Açıklamada, TL üzere ana mehabetli riskin bozulmanın beklenenden “elan şiddetli” olduğu akan işlemler dinamikleriyle ilgili olduğu vurgulandı.

Tecim açığının rekor seviyelere mail olduğunu ve turizm sektörünün sunma etkili olduğu tıpkı dönemde bile akan açığın daha birlikte büyüdüğünü kaydeden Banka, “Güzün mevsimlik turizm gelirlerinin henüz bir iki müzahir arkaç gelmesi ve Avrupa’bile durgunluk olasılığının ortaya çıkmasıyla, TL’nin henüz ayan aynı zayıflama baskısı ile karşı karşıya kalabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dolarda direnç 18 liralık

Elveda süper kele piyasası

Piyasalarda dönüş sonu 09/08/2022

 

Share: