Yardım desteğiyle ürettikleri “sınır eğesi”ni 7 ülkeye ihraç ediyorlar

Yozgat’ta araba mühendisi iki girişimcinin devletten aldığı yardım desteğiyle yerel imkanlarla ürettiği “yazı eğesi” (diş hekimlerinin yol tedavisinde kullandığı aygıt) 7 ülkeye satılıyor.

Yıldız Ustalık Üniversitesi Araba Mühendisliği bölümünden 2011’birlikte çıkışlı olan Necip Kayım, ABD’nin Florida Üniversitesinde araba tasarımı konusunda 2013-2015 yılları ortada erdemli lisans yaptı.

Kayım, elan sonra Baht Beceri Üniversitesinden arkadaşı Ahmet Serdar Motorcu ile diş tedavisinde mergup ve Türkiye’üstelik ehliyetli üretimi yoksuz yol eğesi (diş hekimlerinin geçek tedavisinde kullandığı alet) açığını kapatmak için düzentileme başlattı.

İlk olarak Yozgat Bozok Üniversitesi Teknopark bünyesinde müşareket kuran taze girişimciler, AR-GE sürecinin ardından hazırladıkları projeye KOSGEB ve TÜBİTAK’tan 450 bin lira armağan desteği aldı.

Kent merkezinde kurdukları bir tesiste sınır eğesi üreten 8 araba tasarlayan girişimciler, bodur sürede dizi üretime geçerek ev içi ve dışına nişane satıyor.

50 kök yapıt üretiliyor

Şirketin ortaklarından makine faziletli mühendisi Kayım, AA muhabirine, çalışmalara piyasadaki açığı görerek başladıklarını söyledi.

Türkiye’birlikte projeyi hazırladıkları 2015’te yazı eğesi üretimi olmadığını belirten Kayım, “Yazı eğesini tayyetmek üzere makinesini dahi geliştirmemiz gerekti zira piyasada çizgi eğesi üreten araba bulunmuyordu.” dedi.

Kayım, AR-GE sürecinin peşi sıra paradigma üretime geçtiklerini anlatarak, “2 kişiyle başlayan projemiz şu anda 13 çalışanımızla bitmeme ediyor. Üretim makinelerimizin kâffesi, hep kodlamaları ve programlaması bize ilişkin. Bu makinelerle 50 kabil kitap üretiyoruz.” diye konuştu.

7 ülkeye ihraç ediliyor

Kanal eğesinin diş yazı tedavisinde kullanılan ürün olduğunu aktaran Kayım, şunları kaydetti:

“Müşterimiz diş hekimleri ve ağız diş sağlığı merkezleri. 2015’te bu im tamamen ithal ediliyordu. Biz bu ürünü yerlileştirmek amacıyla firmamızı kurduk. Bu amaçla bile hem makinesini hem dahi ürünlerimizi geliştirdik. Piyasada ithalatı muhtemelen aynı oranda durdurduğumuzu düşünüyoruz. Bu amaçla de talih ekonomisine katkımız oldu, olmaya üstelik devam edecek. İran, Kazakistan, İtalya, İngiltere, Irak, Özbekistan ve Kosova’ya ihraç yapıyoruz.”

Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bozok Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Şenol Akış bile firmanın Bozok Teknopark’ın altyapısını kullandığını dile getirerek, “Alanında yaptığı üretimle Türkiye’deki önceki firmalardan. Tıpkısı teknopark şirketinin mutluluk ekonomisine bittabi ulama yapacağının yer domuzuna örneklerinden birisidir. Firma sahiplerini, bu girişimciliklerinden yağlık tebrik ediyorum. Firmamızın büyümesi ve ekonomiye ulama yapması bizleri gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: