Kış lastiği uygulaması erte başlıyor: Bin 152 teklik cezası var

Şita lastiği uygulaması ferda başlıyor: Bin 152 lira cezası var

YOZGAT – Kış lastiği muvakkat uygulaması, şehirlerarası abra ve bulaşıcı haiz ticari vesait için 1 Mabeyin Perşembe günü başlayacak. Kurallara uygunsuz araçların işletmecilerine bin 152 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Yozgat Inanma Müdürlüğü Toprak Trafik Bakı Büro Müdürlüğü ekipleri, erte başlayacak ticari vesait üzerinde mecburi şita lastiği uygulaması öncesi sürücüleri uyardı. Itimat ekipleri, Yozgat- Ankara karayolu Çalıştırıcı Iş uygulama noktasında dara ve sâri taşıyan ticari araçları durdurarak sürücüleri kış lastiği takmanın önemini ve lastik diş derinliklerinin hangi büyüklüğünde olması gerektiğini üstüne hem bilgilendirdi hem üstelik sürücülere risale dağıttı.

Itimat ekipleri erte itibariyle kış lastiği zorunluluğuna yöntemsiz araçların işletmecilerine bin 152 lira ceza kesileceğini duyurdu.

“Uygulamayı haddinden fazla yarayışlı buluyoruz”

Güvenlik ekiplerinin uyarıları zımnında memnuniyetini anlatım fail şoför Talat Tilgir, “Polis ekipleri bizi durdurdu. Lastiklerimizi arama ettiler. Biz ticari olduğumuz amacıyla lastiklerimizin diş derinliği 10 santimetre. Uygulamayı haddinden fazla bereketli buluyoruz, başkalarının yaptığı hataları tığ ödemeyelim diye niteleyerek bu tuhaf kontrollerin olması iyice. Tığ lastiklerimizin şu anda şita lastiği olması gerektiği ve yeterli olmaları üstüne uyarıldık. Bize broşürde dağıtıldı ve mufassal ayrımsız şekilde okuyup gerekeni yapacağız.” dedi.

Şoför Veysel Karacaoğlan ise, “Kış lastiğinin zorunlu olması domuzuna, başkaca bunu özel araçlarda dahi yaparsak çok mebzul olur. Tığ angarya taşıyoruz, bulaşıcı taşıyoruz sonuçta tıpkı düzentileme harcıyoruz. Emeğimizin karşılığı münhal olmasın. Uygulamayı çok beğendik, çok fena hâlde.” şeklinde konuştu.

“1 Çatlak-1 April arası mecburi olacak”

Yozgat Nahiye Trafik Fal Şube Müdürü Komiser Aziz Müşkül de kış lastiği uygulamasının 1 Fasıla ile 1 Nisan günleri ortada denge ve sâri taşımacılığı yapan ticari araçlarda zorunlu olacağını hatırlatarak, “Bizler de uygulamaya saatler kaldığında sürücülerimizi brifing gayeli ilimizde farklı noktalarda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bir şekilde özel makine kullanan sürücülerimizin bile öz duygusal güvenlikleri üzere şita lastiği takmalarını öneriyoruz. Yılın mecburi tutulan dönemlerinde yük ve yolcu taşımacılığı yapıp kış lastiği taktırmayan sürücülerimize bin 152 lira yönetimsel para cezası uyguluyoruz.” görüşlerine düz verdi.

“Denetimlerimiz sürecek”

Araçlarda sargaç diş derinliği ile ilişkin bile vukuf veren Çetin, “Özel araçlarda lastiklerin diş derinliği 1.6 milimetreden henüz bir iki imkânsız. Yük ve yaya taşımacılığı özne cazip, kamyon, otobüs gibi araçlarda ise korse diş derinliğinin 4 milimetreden beş altı olduğunda esasen benzeri şekilde gidiş geliş idari para cezası uyguluyoruz. Denetimlerimiz yılın bu dönemlerinde çeşitli noktalarda bitmeme edecek.” ifadelerine vadi verdi.

Share: