Uzmanlar TikTok’ta başlayan yeni akıntı için uyarıda bulundu: Uykuda anide öldürüyor

Son dönemde hele toplumsal medyada çok tehlikeli bir akıntı başladı; kavşak bantlayarak uyuma. Misyon; neymiş acul kilo yöneltmek ama bahis konusu cereyan aslında ölümcül ayrımsız baziçe. Zira karın kanamasından kalp krizine, hatta felce büyüklüğünde dirimsel sonuçlar doğurabildiği tabir ediliyor.

ÖLÜME KADAR YOLU VAR

Konuyla ait açıklamalarda kâin Sinir Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Su Uludüz; akımla ilgili yaptığı açıklamada “Uykuda ölümlere kadar varabilen riskler doğuracak bu levha. Bu nedenle kuşkusuz viral ergin anlamış değilim amma son adım tehlikeli. Hatır oksijensiz kalacak, çağ damarlarından rahat çağ geçişi mümteni ve karın felçlerine yol açabilecek. Duygu damarları birlikte yeterince dönmeyeceği için, para dolaşımı yapmayacağı için tıpkısı kalp kriziyle ölümler ortaya çıkabilecek” şeklinde konuştu.

“DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİL”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Kıray Özturan ise “Burnunuz sınırlı, ağzınızı de bantlayıp kapatırsanız apneye de ihtiyaç namevcut elhak, boğulur kalırsınız. Oksijen düşer, karbondioksit artık artar, bu solunumu yeniden başlatır ama ağzı bantlamak akillica bire bir çizi değil. Benzeri anormal bire bir kuyuya taş atar, 40 fikirli çıkaramaz hikayesi bu” şeklinde konuştu.

Share: