Değişiklikler yapacağım derken gözünden oluyordu

Tadilat yapacağım derken gözünden oluyordu

Rize’dahi değişiklikler yaparken gözüne giren eğin İstanbul’dahi çıkarıldı

Tebeddülat yaparken gözüne ecnebi beden giren pestil: “Aynı henüz gözlüksüz yapmam”

İSTANBUL – Rize’bile zihayat 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, evinin tavanına tadilat yaparken gözüne yabancı aynı vücut kaçtı. Bir gözünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya artan gailesiz adamın gözündeki üzeri İstanbul’bile liyakatli operasyonla çıkarılırken Turaboğlu, “Beton kırarken benzeri çıngı gözüme geldi, hocalarımız bunun eroin ayrımsız üst olduğunu söyleyerek ‘yarım santim aşağıda olsa gözü kaybederdik’ dedi. Bu birlikte ders olsun benim üzere kişilere. ‘Tıpkı daha gözlük takmadan yapar mısın’ diyorlar, yapılır mı, bu kadar acıları çektik” diyerek konuştu.

Rize’dahi Kalkandere’da tüvana evli 2 yavru babası 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, iddiaya bakarak 13 Son Teşrin Pazar haset saat.15.00 sıralarında evinin tavanına tadilat yaparken gözüne ecnebi bir üst kaçtı. bir anda tadilatı bırakarak yere oturan Turaboğlu, bodur aynı müddet gözünü açmaya çalıştı. Zorlanınca ailesine bilim veren zinde insan, çabucak hastaneye götürüldü. Edinilen bilgiye bakarak yapılan evvel muayenelerde ecnebi cismin gözün arkasına kaçtığı belirlenirken hastanın tedavisine İstanbul’birlikte bitmeme edilmesine karar verildi. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne mevrut rahatsız çarçabuk ameliyata alındı. Muvaffakiyetli geçen operasyonla genç adamın gözünün arkasına kaçan yabancı vücut çıkarıldı. çabucak yaşadığı kazayla gözünü yitirme tehlikesiyle yüz yüze artan Turaboğlu, başarılı otama sürecinin arkası sıra izleme yapılmak amacıyla taburcu edildi. Ameliyatı ekibiyle birlikte gerçekleştiren Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ayn Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Altan Özal dahi hastanın son durumu ve ameliyata ilgilendiren vukuf verdi. Doç.Dr. Özal tebeddülat işlemlerinin yardımcı malzemeler kullanılmadan yapılması halinde izansız dönüşü sıfır problemlerin meydana gelebileceğini anlatım ederken önlemlerin önemine dikkat çekti. Turaboğlu ise kazayı ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

“Bir Anda engelleme edilmezse gözünü kaybetme riskiyle alın karşıyaydı”

Hastanın durumu ve gerçekleştirilen operasyona yönelik konuşan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Göz Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Altan Özal, “Hastamız Rize’den geldi, bize müstacel yerine başvurdu. Rize’üstelik evinde çalışırken, değişiklikler işleri yaparken göz içerisine tıpkısı ecnebi cismin gelmesi neticesinde patadak müşahede kaybıyla bize başvurma etti. Haddinden Fazla alçak bir göz yaralanması mevcuttu. Anında müdahale edilmezse gözünü yitirme riskiyle cebin karşıyaydı. Hastanın saydam tabaka, iris tabaklarında ecnebi cisme ilişkin bire bir zedelenme mevcuttu, ızdırap tıpkısı yabancı cisimdi. Tığ saydam tabaka, iris tabalarını onardık. Aynı anda ayn içerisindeki yabancı cismi birlikte tarh işlemi için vitreoretinal cerrahi operasyonunu gerçekleştirdik. Ayn zarfında nezif ve retinada çetin yırtıkları vardı. Bundan belde vitreoretinal cerrahi işlemi yapmamız haddinden fazla elzemdi, bu işlemleri tıpkı anda gerçekleştirdik. Göz içerisindeki yabancı cismi çıkararak diğer dokuları onararak hastanın görmesine kavuşmasını sağladık” ifadelerini kullandı.

“Muhakkak apotr gözlük kullanmalarını öneriyoruz”

Değişiklikler işlemleri yaparken kullanılacak yardımcı malzemelerin nazik hasarların önüne geçtiğine aksan fail Doç. Dr. Altan Özal, “Hastanın göz içerisindeki yırtıkları olduğu için birlikte bir tamponat yön dahi koyduk. Bundan âlem rahatsız şu anda göz içerisinde doğal gaz olduğu üzere aynı müddet göremeyecek amma tahminî 1 ay zarfında görmesine kavuşacak. Bağımlı ki üstelik tedbir çok koskocaman karı ve gelişim kazalarında çok sıklıkla görebiliyoruz. Bu model tebeddülat işleri yapılırken evet dahi işyerlerinde çalışırken gerçeklenmiş havari gözlük kullanmalarını öneriyoruz. Macerasız benzeri havari gözlükle on paralık bunlara icap kalmadan hastalarımız bu işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Bunlar anında ve yeterli imkanlarla müdahale edilmezse gözün tamamının kaybıyla sonuçlanan kısık rahatsızlıklara sebep oluyor. Hastanın medikal tedavisini da planladık evde ilaçlarına bitmeme edecek. Alelhusus er dönemde enfeksiyon riskinden belde dış ortama maruziyeti biraz azaltması gerekiyor” dedi.

“Bu de ayrımsız ibret olsun benim kabil kişilere”

Değişiklikler yaparken az daha gözünden olma tehlikesiyle yüz yüze artan 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, “Iş haset saat 15.00 sıralarında özlük evimin bodrumunda çalışırken, beton kırarken ayrımsız kıvılcım gözüme geldi. Hastaneye başvurduk. Ego gözüme beton parçası geldi zannettim amma sonraları Rize Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğimizde hocalarımız bunun beton parçası değil aslında eroin bir üst olduğunu ve yoz bir içeriye doğru geçtiğini söyledi. Aracısız sevkimizin İstanbul’a yapılmasını söylediler. Onun üstüne buraya geldik. Zat evimin bodrumunu zir kattan mantolama yapıyordum. Strafor yapıştırma yapıyordum, bunun amacıyla bile ufak beton kıymıkları vardı. Onları murç, çekik yardımıyla ufak kırıyordum. Strafora harç sürüp tavana yapıştırmak üzere çabucak çekiçle vurduğum ant maden aynı zerre fırlayıp gözüme geldi. çabucak murcu, çalımlı attım, hemencek düşmemek için iskeleye oturdum. Üst içeride akıntı ediyor, hareket ettikçe dokuları zedeliyor tığ de onun için aksata günü akşam Rize Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nden çıktık. 23 saat üstüne İstanbul’de beni ameliyata aldılar, bu dahi tabi balaban aynı muvaffakiyet, beis vermemesi amacıyla tıpkısı zaman önce alınması gerekiyor. Hocamızın söylediği göz merceğine gelmemiş bu gani tıpkı madde, ‘yarım santimetre kötü vursa gözü kaybederdik’ dedi hocamız. Bu eroin zerre dokuları sıradan benzeri zedelemiş, tığ onu aldık dediler, bize verdiler. Hocamız ‘Onun oluşturmuş olduğu tıpkı mabeyin var, boşluğa tığ gaz bastık’ dedi. Hep yaptığımız şeyler; tığ Türk halkı yerine bize ayrımsız molekül olmaz diyoruz. Gözene dahi yanımda hep koruma yanımda amma yapmıyoruz. Bu bile tıpkı ders olsun benim kabil olan kişilere. Hocamız ‘aynı henüz gözene takmadan yapar mısın’ diyor yapılır mı hocam diyorum, böyle aynı öz. Bu kadar acıları çektik” şeklinde konuştu.

“Tavanı kırarken oradan aynı parça gözüne atlıyor”

Oğlunun gözüne vida girmesi sonrası Rize’den İstanbul’a geldiklerini anlatan ağababa Yunus Turaboğlu, “Oğlum evinde mantolama yaparak çalışıyordu. Çekiç ve murçla tavanı kırarken oradan bire bir kıvılcım gözüne atlıyor. Oğlum aradı ‘cet hakeza böyle’ diyerek hemencecik gel dedim. Ben ve ufak bire bir oğlum olsa tamamız ama bu oğlum o kadar titiz tıpkısı yavru kim banko hatalı tıpkısı molekül yaptıramazsın, olacağı varmış” ifadelerini kullandı.

Share: