Türk Kızılay, Çanakkale’de Halep Vapuru şehitleri amacıyla hatırat dalışı düzenledi

Çanakkale’birlikte 107 yıl önce İngiliz E-11 denizaltısı yoluyla batırılan Halep Vapuru’nda şehit olan 200 asker, Türk Kızılayın düzenlediği etkinlikte anıldı.

“Kızılay Hilal-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Anma Programı” etkinlikleri kapsamında, Kızılay Ağadere Müzesi’nden Kilitbahir köyündeki bakı terasına “Kahramanların İzinden Çekinmek Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Kızılay yöneticileri ve gönüllüler, Seyit Onbaşı Anıtı uğrunda günün anısına ajanda fotoğrafı çektirdi.

Çanakkale Kişmiri Savaşları sırasında Arıburnu ve Anafartalar bölgesinde kısık yaralanan askerleri, İstanbul’üstelik hastane haline getirilen Selimiye Kışlası’na geri bırakmak için Akbaş İskelesi’nde beklerken 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı vasıtasıyla vurularak batırılan Halep Vapuru ve şehitleri için Deniz Kazı Limanı açıklarında yadigâr dalışı düzenlendi.

Dalış etkinliği yelkenli ve kano takımlarının gösterisiyle başladı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Soyluluk Kınık’ın teslim ettiği plaket, dalgıçlar eliyle kısaca 15 metre derinlikte mevcut batığa indirilip güvertesine bırakıldı.

Asalet Kınık, törende yaptığı konuşmada, Bir Numara Dünya Harbi’nin değme cephesinde kâin Kızılayın, Çanakkale’dahi dahi haddinden fazla büyük yararlılıklar gösterdiğini söyledi.

Bunlardan birinin, yaralanan askerleri Akbaş Limanı’ndan Şarköy, Tekirdağ, İstanbul kabilinden noktalara boşaltma ederek yolda tedavilerini gerçekleştirerek hastanelere uğurlaması olduğunu tamlayan Kınık, şöyle konuştu:

“Hele kişmiri savaşlarının başladığı günden sonradan artan aynı sayıyla 150 bini çok Çanakkale’den dertli transferi ve tahliyesi gerçekleştirdi Ayça-i Ahmer. Amma bunlardan biri vardı kim o de Halep Vapuru’muzdu. Batığı, Deniz Kazı Limanı açıklarında kısaca 15 metre derinlikte yatıyor. 25 Ağustos 1915’te İngiliz E-11 denizaltısı aracılığıyla torpillenerek batırılan amma batırıldığında içinde İstanbul’a tahliye amacıyla muntazır 200 yaralımızın bulunduğu sivil Alem-i Ahmer Halep Vapuru’nu ve içindeki şehitlerimizi adlandırmak amacıyla buradayız. Kamu şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Türk Kızılay Umumi Müdürü İbrahim Altan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Komutan İsmail Kaşdemir ile çokça sayıda gönüllünün katıldığı törenin ardından Akbaş Şehitliği mülakat edilerek karanfil bırakıldı.Share: